PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław, Wysoka: jak pobiegnie wschodnia obwodnica

 • pt    16 grudnia 2015 - 09:47
Wrocław, Wysoka: jak pobiegnie wschodnia obwodnica

Po głębokiej analizie, zarząd zadecydował, że droga przejdzie przez Wysoką – Cezary Przybylski, marszałek województwa o wschodniej obwodnicy Wrocławia - fot.wroclaw.pl

Zarząd województwa dolnośląskiego przedstawił preferowany wariant dla tzw. południowego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia. Jest szansa, że pojedziemy nią w drugim kwartale 2020 roku.
Do zakończenia tzn. wschodniej obwodnicy Wrocławia (drogi wojewódzkiej Bielany-Łany-Długołęka) brakuje jeszcze dwóch fragmentów. Jednego na północy i tego najbardziej oczekiwanego – na południu Wrocławia (z Żernik Wrocławskich do Bielan). Zarząd województwa przedstawił właśnie wariant, który będzie preferowany na południu.

– Po głębokiej analizie, przy której wzięliśmy pod uwagę wszystkie za i przeciw, zarząd zadecydował, że droga przejdzie po projektowanym przebiegu przez Wysoką – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Dodał, że realizacja inwestycji jest możliwa także dzięki porozumieniu z prezydentem Wrocławia, które zakłada, że miasto dołoży do brakujących fragmentów inwestycji 33 miliony złotych. Pozostałe pieniądze na drogę mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Droga będzie miała po jednym pasie w każdym kierunku. Na wysokości osiedla Wysoka, czyli najbardziej newralgicznego puntu ze względu na zabudowania, zamierzamy osadzić drogę na estakadzie, wraz z przejściem pod wiaduktem i ze ścieżką rowerową. Mają być zainstalowane również półokrągłe ekrany akustyczne – uzupełniał Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Obwodnica ma przebiegać nad ulicą Ołtaszyńską, wzdłuż ogrodów działkowych, i łączyć się z al. Karkonoską w okolicy Auchan. Z decyzji cieszył się zarząd Rady Osiedla Ołtaszyn.

Wszyscy liczą na to, że droga rozwiąże problem korków na południu Wrocławia. Chodzi o 50 tysięcy mieszkańców.

Protest mieszkańców Wysokiej

Jednak wątpili w to przedstawiciele Inicjatywy Wysoka. Uważają oni, że droga, mająca charakter obwodnicy, nie powinna mieć tylko po jednym pasie i przebiegać przez środek osiedla.

– Będzie stała zakorkowana. My nie jesteśmy przeciwko tej drodze, ale niech ta inwestycja zostanie przeprowadzona racjonalnie. Są bardziej korzystne warianty. Zróbmy coś, patrząc w przyszłość. Tej drogi, w tym przebiegu nawet nie będzie można nigdy rozbudować – apelowali.

Wskazywali również, że w tej sytuacji mają uzasadnione podstawy do wystąpienia na drogę sądową po odszkodowania, które szacują na co najmniej 160 milionów.

– Chcemy rozmawiać o wariancie niekolizyjnym dla około 3 tys. mieszkańców Wysokiej i uważamy, że wariant, który nie podroży ani nie opóźni inwestycji, da się wypracować – mówili przedstawiciele Inicjatywy Wysoka.

Decyzja środowiskowa

Zarząd województwa ponownie podkreślił, że jest to kierunkowa decyzja i urzędnicy będą starać się o decyzję środowiskową dla tego wariantu, a potem chcą zorganizować przetarg na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj” i rozpocząć inwestycję na południu.

– Jeśli nie będzie zdecydowanych protestów ze strony społecznej, istnieje szansa, że w drugim kwartale 2020 roku inwestycja zostanie zakończona – dodaje Jerzy Michalak.

Przetarg na projekt drugiego-północnego odcinka ma być ogłoszony w 2016 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • wkr, 2016-10-03 10:10:55

  W Wysokiej kupili mieszkania z adnotacją w aktach notarialnych ze wiedzą o tym ze będzie droga. Niestety mało kto o tym wie a mieszkańcy cicho siedzą!!! "Dobra cena, dobra lokalizacja (blisko Wrocławia) a drogę jak nam będą chcieli wybudować to oprotestujemu z dziećmi na rękach" ...  rozwiń
 • mieszkaniec Wojnowa, 2015-12-17 09:04:06

  Wygląda na to, że wygodnie jest urzędnikom dyskutować na temat odcinka południowego i pomijać temat odcinka północnego, co do którego nie ma przeszkód w realizacji. Przecież w tym roku miał być wyłoniony wykonawca tych robót ?
 • Antek, 2015-12-17 08:40:20

  Brawo Wysoka! Urzędnicy - jak by mogli - to by wybudowali tylko jeden pas i wprowadzili ruch wahadłowy. Że też nie ma na to kary.