PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław zbuduje Centrum Historii

  • pap    12 kwietnia 2015 - 08:13

Wystawa prezentująca historię Wrocławia z lat 1945-2016 to główna ekspozycja Centrum Historii Zajezdnia, którego budowę w piątek zainaugurowano. Centrum powstanie w miejscu, gdzie w 1980 r. rodziła się dolnośląska "Solidarność". Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2016 r.
Centrum Historii Zajezdnia powstanie w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska "Solidarność".

Centrum będzie prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość. Przebudowa historycznej zajezdni i jej adaptacja na cele wystawiennicze ma kosztować 36 mln zł.

W piątek na terenie zajezdni podpisano akt erekcyjny tej inwestycji. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że Centrum powstaje w miejscu symbolicznym dla stolicy Dolnego Śląska.

"Proces tworzenia tożsamości Wrocławia w okresie powojennym dokonał się w dekadzie Solidarności. W tej zajezdni rozpoczął się strajk we wrocławskim MPK i tu rodziła się wrocławska Solidarność" - mówił Dutkiewicz.

Organizatorzy Centrum Historii Zajezdnia planują, by pełniła ono rolę nie tylko wystawienniczą, ale również edukacyjną, konferencyjną, kulturalną, koncertową, a nawet rekreacyjną. W tym miejscu odbywały się już doroczne koncerty i imprezy związane z rocznicami strajków sierpniowych.

Obok wielkiej hali dawnej zajezdni MPK, która będzie głównym miejscem wystaw i spotkań, zaplanowano również budowę drugiego obiektu. To będzie nowoczesne centrum dokumentacyjne.

Wystawa stała w Centrum będzie poświęcona historii Wrocławia z lat 1945-2016.

"To będzie przestrzeń nowoczesnej prezentacji historii powojennego Wrocławia.Chcemy tę przestrzeń zbudować razem z mieszkańcami miast. Historii Wrocławia nie da się opowiedzieć bez pamiątek i zdjęć, które do Ośrodka Pamięć i Przyszłość przynoszą wrocławianie oraz bez ich pomysłów i historii, które chcą opowiedzieć" - powiedział dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Marek Mutor.

Centrum Historii Zajezdnia jest jednym z projektów związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, który Wrocław będzie piastował w 2016 r. Centrum powstanie m.in. dzięki dotacji w wysokości 15 mln zł pochodzącej z tzw. funduszu norweskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.