PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław zdąży na Euro 2012

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 czerwca 2011 - 06:27
Wrocław zdąży na Euro 2012

Wrocław w przygotowaniach miast gospodarzy Euro 2012 zaliczył najmniej wpadek. Miasto ma na koncie zerwanie umowy z wykonawcą stadionu, jednak teraz inwestycja jest gotowa w niemal 90 proc.
Z wszystkich miast gospodarzy to właśnie we Wrocławiu urzędnicy są najbardziej optymistycznie nastawieni, jeżeli chodzi o przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak obiecywał kilka dni temu prezydent miasta Rafał Dutkiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta) , wbrew niepokojącym sygnałom z Poznania czy Warszawy, we Wrocławiu wszystkie inwestycje związane z turniejem zostaną zrealizowane na czas.

Takich kluczowych przedsięwzięć na Euro 2012 miasto zaplanowało czternaście (m.in. budowa stadionu, obwodnicy, przebudowa ul. Lotniczej czy wdrożenie Zintegrowanego Systemu Transportu Szynowego) o łącznej wartości niemal 3 mld zł.

Wrocław dość wcześnie zaczął pierwsze przygotowania. Już w grudniu 2007 r. miasto powołało spółkę celową Wrocław 2012, która nadzoruje budowę stadionu. Z kolei na początku 2009 r. powstał zespół ds. przygotowania obsługi komunikacyjnej Euro 2012, którego zadaniem było zorganizowanie tymczasowej organizacji ruchu na czas turnieju.

Stadion spośród wszystkich nowych obiektów ma najbardziej zapełniony grafik imprezowy – na 3 września zaplanowano pokaz Monster Jam, tydzień potem walkę bokserską Adamek – Kliczko, a później jeszcze koncert George’a Michaela.

Nie najgorzej wygląda sytuacja z najważniejszymi drogami, chociaż droga łącząca stadion z portem lotniczym będzie ukończona dopiero dwa lata po zakończeniu imprezy.

Wrocław nie uniknął także innych inwestycyjnych poślizgów. Wart ponad 71 mln zł Inteligentny System Transportu, który ma odpowiadać za sterowanie ruchem w mieście, w pełni będzie gotowy dopiero w połowie 2013 r. Prace na Dworcu Głównym zakończą się dopiero wiosną przyszłego roku. Ponadto skrócona została pierwotna trasa szybkiego Tramwaju Plus (który nie dojedzie m.in. do Sępolna i Leśnicy).

Sprawniej idzie za to budowa autostradowej obwodnicy, która będzie gotowa w połowie sierpnia 2011 r. Zgodnie z planami Ministerstwa Infrastruktury za przejazd ma być pobierana opłata od samochodów ciężarowych, zaś z opłat zwolniony byłby ruch lokalny– pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.