PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólnie zdecydują o zagospodarowaniu terenu kopalni Mysłowice-Wesoła

  • PAP    1 lutego 2013 - 16:13
Wspólnie zdecydują o zagospodarowaniu terenu kopalni Mysłowice-Wesoła

Do końca maja przedstawiciele samorządu Mysłowic i Katowickiego Holdingu Węglowego wspólnie przygotują dokumentację, potrzebną do opracowania projektu zagospodarowania 67 ha terenu po kopalni Mysłowice. Potem rozpoczną się starania o unijne środki na ten cel.
Kopalnia Mysłowice jest częścią kopalni Mysłowice-Wesoła, powstałej niegdyś z połączenia dwóch kopalń. Obecnie aktywność kopalni skupia się przede wszystkim w Wesołej, a teren Mysłowic wykorzystywany jest jedynie marginalnie. Holding chciałby sprzedać ten obszar lub wspólnie z samorządem i inwestorami uczestniczyć w jego rewitalizacji.

W piątek Urząd Miasta w Mysłowicach poinformował o zawarciu porozumienia z KHW, zmierzającego do zagospodarowania poprzemysłowych terenów. Ustalono, że powstanie wspólny, 10-osobowy zespół, który w ciągu czterech miesięcy przygotuje dokumentację niezbędną do tego, by powstał projekt. Ma on być podstawą do ubiegania się o unijne środki w ramach programów miejskich i rewitalizacyjnych na lata 2014-2020.

Czytaj też: Jak zagospodarować tereny po kopalni Mysłowice?

"Zarówno KHW jak i miastu zależy na tym, aby ten teren wykorzystać pod każdym względem. Jest on bardzo dobrze usytuowany, ponadto wpisuje się w układ komunikacyjny miasta. Chciałbym, żeby nam wszystkim zależało, by w ramach najbliższego rozdania unijnego zagospodarować ten obszar tak, aby pracował dla rozwoju miasta, a nie przynosił kosztów" - wskazał prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Obecnie utrzymanie zbędnego kopalni terenu kosztuje KHW ok. 8 mln zł rocznie. To koszty podatków, utrzymania budynków, ochrony itp. Na 67-hektarowym terenie są m.in. budynki biurowe i przemysłowe - część z pewnością będzie przeznaczona do wyburzenia, inne do rewitalizacji. Chodzi m.in. o przemysłową zabudowę z lat 1880-1912, objętą ochroną konserwatorską. Cały teren podzielony jest na 266 działek; znajduje się tam blisko 80 rozmaitych obiektów.

Prezes KHW Roman Łój mówił w styczniu, że najbardziej prawdopodobne jest stworzenie z gminą spółki celowej do zagospodarowania tego terenu w oparciu o środki unijne, gdzie holding byłby inwestorem pasywnym, lub ogłoszenie ogólnokrajowego konkursu na projekt zagospodarowania, a później poszukiwanie inwestora finansowego i realizacja inwestycji z jego udziałem.

Władze KHW chciałyby, aby studium wykonalności przedsięwzięcia było gotowe jeszcze w tym roku, a przyszły rok byłby poświęcony na poszukiwania inwestora dla tego przedsięwzięcia. Gdyby udało się go pozyskać, inwestycja miałaby szansę na realizację w ciągu czterech lat.

Holding realizował już podobny projekt - na terenie dawnej kopalni Gottwald w Katowicach powstało największe w regionie centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe; na pamiątkę zachowano tam wieżę szybową dawnej kopalni oraz niektóre poprzemysłowe budynki. Przedstawiciele KHW są jednak sceptyczni co do możliwości realizacji kolejnego tego typu centrum w Mysłowicach. Chcą, by jedynie część pokopalnianego terenu służyła celom komercyjnym, a pozostała np. kulturze, sportowi i rekreacji.

Na potrzeby KHW zachowane zostaną dwa peryferyjne szyby kopalni Mysłowice, niezbędne ze względów wentylacyjnych. Znajdują się one poza 67-hektarowym terenem przeznaczonym do zagospodarowania. Cały kopalniany teren ma powierzchnię ok. 78 hektarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.