PARTNER PORTALU
  • BGK

Wstrzymano remont zamku w Mosznej

  • PAP    12 marca 2013 - 20:29
Wstrzymano remont zamku w Mosznej

Nie będzie na razie remontu zamku w Mosznej z wykorzystaniem dotacji unijnej - zdecydował we wtorek zarząd woj. opolskiego. Unieważniono przetarg na inwestycję, bo oferty przekraczały szacowany koszt, a kolejny nie zostanie ogłoszony.
Jak wyjaśnił we wtorek dyrektor ds. inwestycyjnych Centrum Terapii Nerwic Moszna-Zamek Roman Mikołajczak, kolejna procedura przetargowa trwałaby minimum sześć tygodni, a to uniemożliwiłoby zakończenie inwestycji do połowy roku 2015, tak by móc w terminie rozliczyć planowany unijny wkład.

W pierwszym, zakończonym w lutym przetargu, oferty na remont zamku w Mosznej (Opolskie) złożyły trzy firmy. Najtańsza z ofert opiewała na ok. 44 mln zł, najdroższa na 59 mln zł. Wszystkie okazały się wyższe od szacowanego wcześniej przez zarząd województwa kosztu inwestycji, który miał wynieść - wg dokumentacji - 41,2 mln zł. W związku z tym we wtorek zarząd województwa opolskiego przychylił się do wniosku komisji przetargowej o unieważnienie przetargu.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta powiedział, że w związku z tym region odstąpi od realizacji projektu unijnego, w ramach którego miał być przeprowadzony remont zamku. "Chcemy jednak, by obiekt ten funkcjonował dalej. Zamierzamy go remontować, ale etapowo, przez dłuższy czas" - dodał. Wyjaśnił, że pieniędzy na ten cel można - jego zdaniem - szukać np. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska czy u potencjalnego inwestora, którego region chce znaleźć.

Stwierdził, że władze województwa muszą w najbliższym czasie podjąć decyzję o tym, jaka jednostka przejmie pieczę nad obiektem, bo Centrum Terapii Nerwic, które mieści się w zamku, wyprowadza się w tym miesiącu do zbudowanego niedaleko pawilonu. "W tym celu powołamy specjalny zespół, który będzie miał za zadanie rozstrzygnąć kwestie prawne i finansowe"- dodał marszałek.

Zapowiedział też, że pula unijnych pieniędzy, które były zarezerwowane na remont zamku w Mosznej, czyli 17,5 mln zł, ma być przesunięta na realizację projektów turystycznych i rekreacyjno-sportowych, które w ostatnich naborach znalazły się na liście rezerwowych.

"Jeszcze w środę zwrócimy się do instytucji publicznych, które planowały takie inwestycje, czy są nimi wciąż zainteresowane" - zapowiedział Sebesta.

Z planów remontowych zamku w Mosznej wynikało, że miały one objąć m.in. roboty ogólnobudowlane, instalacyjne, sieciowe i wykończeniowe, a także prace konserwatorskie i renowacyjne. Wyremontowany obiekt miał zostać zamieniony na Regionalny Ośrodek Turystyki Rekreacyjnej i Kulturowej.

Remont planowano sfinansować ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu woj. opolskiego. Prace miały się zacząć w kwietniu tego roku i potrwać do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.