Wszystkie duże miasta mają mieć obwodnice

Niemal wszystkie duże miasta, do których dochodzą autostrady, do 2012 r. będą miały autostradowe obwodnice - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Wszystkie duże miasta mają mieć obwodnice

Resort analizuje możliwość oraz termin wprowadzenia ewentualnych opłat za korzystanie z tych obwodnic.

- Do 2012 roku wszystkie duże miasta, przy których będą ulokowane autostrady, za wyjątkiem Częstochowy, będą miały autostradowe obwodnice. W związku z tym musimy podjąć rozstrzygnięcie, czy zwolnimy te odcinki autostrad z opłat, gdyż te obwodnice to fragmenty autostrad - powiedział w czwartek w Sejmie Grabarczyk, odpowiadając na pytania posłów PiS dotyczące odpłatności za korzystanie z autostradowych obwodnic miast.

Autostrady, które będą równocześnie obwodnicami miast, mają być m.in. w Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie, aglomeracji śląskiej, Wrocławiu i Łodzi.

- Przyjęliśmy jedno założenie - duże miasta mogą ponieść część kosztów związanych z wprowadzeniem tzw. zerowej stawki dla swoich mieszkańców. Miasta mogą podejmować uchwały, które przeznaczą środki budżetu miasta na wykupienie 50 proc. ulgi. W takiej sytuacji Krajowy Fundusz Drogowy dokładałby kolejne 50 proc. ulgi, tak by mieszkańcy aglomeracji, którzy będą korzystać z autostradowych obwodnic swoich miast, byli zwolnieni z odpłatności - wyjaśnił minister.

Dodał, że w takiej sytuacji Krajowy Fundusz Drogowy byłby uszczuplony tylko w 50 proc.

- Prowadzimy też analizy, czy możemy odroczyć termin wprowadzenia odpłatności na tych odcinkach autostradowych na kilka lat - powiedział Grabarczyk. Dodał, że resort nie ma jeszcze dokończonych tych analiz. Mają być one gotowe w ciągu kilku dni.

Grabarczyk poinformował, że od listopada 2007 r. do czerwca tego roku podpisano umowy, które pozwolą wybudować w Polsce 1410 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic. Dodał, że w trakcie budowy jest ok. 880 km dróg.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Rzeszów jej nie będzie miał bo RADKO firma, która ją ma zbudować zbankrutuje przed jesienią!!! Dzisiaj już nie płaci swoim podwykonawcom i partnerom! Hindusi dali tylko referencje, a na tym się autostrady nie zbuduje. Potrzben jest doświadczenie i pieniądze. Czekamy na naowy przetarg i noiwego wykon...acę na jesieni dla A4 pod Rzeszowem!!!! rozwiń

Oświęcimiak, 2010-07-19 18:05:13 odpowiedz

zachodnia obwodnica Szczecina jest pilną koniecznością

zaqu, 2010-06-25 14:10:00 odpowiedz

Nareszcie!!! A najbardziej potrzebuje obwodnicy Warszawa, I ze względu na środowisko i ze względu na ruch tranzytowy, który dewastuje stołeczne drogi. Ile razy gubiłam się w Bydgoszczy jadąc nad morze, a po co? Obwodnice i skracają czas jazdy i oszczędzają lokalne drogi, w tym nasze pieniądze!!!... rozwiń

Ela, 2010-06-25 11:20:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE