PARTNER PORTALU
 • BGK

Wszystkie duże miasta mają mieć obwodnice

 • PAP    24 czerwca 2010 - 12:06
Wszystkie duże miasta mają mieć obwodnice

Niemal wszystkie duże miasta, do których dochodzą autostrady, do 2012 r. będą miały autostradowe obwodnice - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Resort analizuje możliwość oraz termin wprowadzenia ewentualnych opłat za korzystanie z tych obwodnic.

- Do 2012 roku wszystkie duże miasta, przy których będą ulokowane autostrady, za wyjątkiem Częstochowy, będą miały autostradowe obwodnice. W związku z tym musimy podjąć rozstrzygnięcie, czy zwolnimy te odcinki autostrad z opłat, gdyż te obwodnice to fragmenty autostrad - powiedział w czwartek w Sejmie Grabarczyk, odpowiadając na pytania posłów PiS dotyczące odpłatności za korzystanie z autostradowych obwodnic miast.

Autostrady, które będą równocześnie obwodnicami miast, mają być m.in. w Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie, aglomeracji śląskiej, Wrocławiu i Łodzi.

- Przyjęliśmy jedno założenie - duże miasta mogą ponieść część kosztów związanych z wprowadzeniem tzw. zerowej stawki dla swoich mieszkańców. Miasta mogą podejmować uchwały, które przeznaczą środki budżetu miasta na wykupienie 50 proc. ulgi. W takiej sytuacji Krajowy Fundusz Drogowy dokładałby kolejne 50 proc. ulgi, tak by mieszkańcy aglomeracji, którzy będą korzystać z autostradowych obwodnic swoich miast, byli zwolnieni z odpłatności - wyjaśnił minister.

Dodał, że w takiej sytuacji Krajowy Fundusz Drogowy byłby uszczuplony tylko w 50 proc.

- Prowadzimy też analizy, czy możemy odroczyć termin wprowadzenia odpłatności na tych odcinkach autostradowych na kilka lat - powiedział Grabarczyk. Dodał, że resort nie ma jeszcze dokończonych tych analiz. Mają być one gotowe w ciągu kilku dni.

Grabarczyk poinformował, że od listopada 2007 r. do czerwca tego roku podpisano umowy, które pozwolą wybudować w Polsce 1410 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic. Dodał, że w trakcie budowy jest ok. 880 km dróg.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Oświęcimiak, 2010-07-19 18:05:13

  Rzeszów jej nie będzie miał bo RADKO firma, która ją ma zbudować zbankrutuje przed jesienią!!! Dzisiaj już nie płaci swoim podwykonawcom i partnerom! Hindusi dali tylko referencje, a na tym się autostrady nie zbuduje. Potrzben jest doświadczenie i pieniądze. Czekamy na naowy przetarg i noiwego wykon...acę na jesieni dla A4 pod Rzeszowem!!!!  rozwiń
 • zaqu, 2010-06-25 14:10:00

  zachodnia obwodnica Szczecina jest pilną koniecznością
 • Ela, 2010-06-25 11:20:02

  Nareszcie!!! A najbardziej potrzebuje obwodnicy Warszawa, I ze względu na środowisko i ze względu na ruch tranzytowy, który dewastuje stołeczne drogi. Ile razy gubiłam się w Bydgoszczy jadąc nad morze, a po co? Obwodnice i skracają czas jazdy i oszczędzają lokalne drogi, w tym nasze pieniądze!!!...  rozwiń