PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybitny artysta na nowoczesnym stadionie

  • EMM    1 lipca 2010 - 11:36

Tak w skrócie można określić lipcowy koncert Jose Carrerasa na toruńskiej Motoarenie. Stadion, na którym odbędzie się koncert należy bowiem do najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Uznawany jest też za najlepszy stadion żużlowy na świecie.
Stadion imienia Mariana Rosego (Motoarena) został oddany do użytku w kwietniu 2009 roku. Ma więc dopiero nieco ponad rok.

- Stadion wybudowany został przede wszystkim z myślą o zawodach żużlowych.  Jednak od początku zakładaliśmy, że będą na nim odbywały się także inne wielkie imprezy . Można więc powiedzieć, że lipcowy koncert Jose Carrerasa będzie koncertową inauguracją Motoareny, pierwszą na tak dużą skalę - mówi Michał Zaleski, prezydent miasta Torunia.

Teren stadionu obejmuje sam stadion, a także parking na kilkaset samochodów i autobusów. Tor do wyścigów na żużlu ma długość 325 metrów, przy czym długość prostych wynosi 62 metry każda. Promień łuków to 31 metrów. Szerokość pokrytego granitem toru jest zmienna - na prostych wynosi 12 metrów, na łukach 18.

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym podczas budowy toru jest jego nachylenie do wewnątrz. Na prostych wynosi ono około 4 procent, a na łukach od 6 do 7 procent. Cecha ta ma umożliwia zawodnikom rozwijanie wyższych prędkości oraz ułatwia wyprzedzanie na dystansie.

Pojemność stadionu to 15.500 widzów. Dolna część trybun mieści około 7.000 osób. Na górnej kondygnacji może jednorazowo zasiąść około 8.000 osób. Całość podzielono na cztery sektory. Każdy sektor ma oddzielne wejścia, a bilety wstępu obowiązują wyłącznie na terenie danej trybuny. Całość trybun jest zadaszona. Wkrótce zadaszony będzie także tor żużlowy.

Tor oświetlany jest w razie potrzeby lampami o łącznym natężeniu 1200 luksów, natomiast oświetlenie o natężeniu 1000 luksów podwieszone jest pod dachem i oświetla płytę stadionu.

Pomimo młodego wieku Motoarena ma już na swoim koncie kilka znaczących imprez. W tym roku rozegrano tam bowiem jeden z turniejów cyklu Speedway Grand Prix - Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu. W zawodach, które obserwował komplet widzów zwyciężył Tomasz Gollob.

Turnieje tego najbardziej prestiżowego i najważniejszego cyklu zawodów żużlowych na świecie będą w Toruniu oirganizowane przez kolejnych pięć lat.

Warto dodać, że przed rokiem, 25 lipca 2009, na toruńskim torze odbył się finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na Żużlu. Wówczas także zwyciężył Tomasz Gollob przed Krzysztofem Kasprzakiem i Januszem Kołodziejem. Do tej pory na nowym toruńskim stadionie koncertowały też między innymi dwa polskie zespoły muzyczne - Perfect i Kobranocka.

Toruńska Motoarena jest laureatem licznych nagród. W styczniu 2010 roku uczestnicy plebiscytu organizowanego przez lokalne media uznali ją za największe wydarzenie poprzedniego roku w Toruniu. Wcześniej stadion uzyskał tytuł Sportowego Obiektu Roku. Później zaś - w plebiscycie czasopisma "Sportplus" - uznany został za Sportową Arenę Roku 2009 w Polsce.

W uzasadnieniu wyboru na stronie internetowej "Sportplusa" napisano: "Motoarena zachwyca nowoczesnością, funkcjonalnością i atmosferą na trybunach. Zbudowany w stosunkowo krótkim czasie obiekt żużlowy został okrzyknięty najlepszym stadionem speedwaya na świecie!"

Ostatnio Motoarena otrzymała kolejne laury - nagrodę I stopnia w prestiżowym konkursie "Budowa Roku" Budowa roku", organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego.

- Możliwość organizacji koncertu na Motoarenie przedstawiliśmy menedżerom kilku światowych gwiazd muzyki. Każdy z nich był pod wrażeniem wizualizacji obiektu, którą od nas otrzymał. Wszyscy zgodnie podkreślali, że to doskonałe miejsce na wielkie koncerty - podsumowuje Mateusz Pawlicki z agencji Prestige MJM, która jest organizatorem koncertu Jose Carrerasa w Toruniu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.