Wybór wykonawcy centrum w Katowicach nieważny

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła jedno z odwołań i nakazała unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty na dokończenie budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, którego poprzednim wykonawcą był Polimex-Mostostal.
Wybór wykonawcy centrum w Katowicach nieważny

Wartość unieważnionej oferty wynosi prawie 250 mln zł brutto.

Przed niespełna miesiącem jako najkorzystniejsza została wybrana oferta konsorcjum NDI z Sopotu, Construcciones y Promociones Balzola (Hiszpania) i WHD z Sopotu.

Jej dokładna wartość wynosi 249,42 mln zł brutto. Kryterium wyboru była najniższa cena, a budżet zamawiającego opiewa na 265 mln zł brutto.

Małgorzata Stręciwilk, rzecznik KIO, poinformowała w środę, że Izba uwzględniła odwołanie konsorcjum Warbudu i Mercury Engineering Polska i nakazała zamawiającemu unieważnienie wyboru oferty konsorcjum NDI. Inwestor ma ponownie ocenić, czy konsorcjum NDI spełnia warunki finansowe uczestnictwa w przetargu, a następnie powtórnie dokonać oceny złożonych ofert i wybrać najkorzystniejszą.

Odwołanie od wyników postępowania składało także konsorcjum Hochtief Polska i Elektrobudowy, ale w tym przypadku zostało ono oddalone. Katowicki magistrat zerwał z Polimeksem kontrakt na budowę Centrum pod koniec września ubiegłego roku.

Jako powód podano opóźnienie w realizacji, które było tak dalekie, że terminowe zakończenie zadania przez Polimex nie było możliwe. Polimex kontrakt podpisał na początku października 2011 r. Jego wartość wynosiła ponad 252 mln zł brutto, a inwestycja miała zostać zrealizowana do 31 maja 2013 r.

Nowy przetarg katowicki magistrat ogłosił w połowie grudnia ubiegłego roku. Inwestor zakłada, że prace będą realizowane w terminie od 26 kwietnia 2013 r. do 8 sierpnia 2014 r. Poniżej pełna lista ofert złożonych w nowym przetargu (cena brutto):

1. Konsorcjum: NDI z Sopotu, Construcciones y Promociones Balzola (Hiszpania), WHD z Sopotu - 249,42 mln zł
2. Budimex: 298,59 mln zł
3. Konsorcjum: Hochtief Polska, Elektrobudowa - 261,85 mln zł
4. Konsorcjum: Warbud, Mercury Engineering Polska - 280,27 mln zł
5. Konsorcjum: Strabag, Heilit+Woerner Budowlana - 320,02 mln zł.

W połowie lutego konsorcjum NDI-Balzola podpisało umowę na realizację drugiego etapu przebudowy centrum Katowic. Jej wartość wynosi 85,74 mln zł brutto.

Konsorcjum NDI-Balzola jest już wykonawcą trwającego pierwszego etapu przebudowy centrum Katowic, obejmującego torowiska tramwajowe w rejonie Rynku i alei Korfantego. Wartość tych prac wynosi ok. 28 mln zł brutto.

Więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE