PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybór wykonawcy centrum w Katowicach nieważny

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    27 marca 2013 - 13:21
Wybór wykonawcy centrum w Katowicach nieważny

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła jedno z odwołań i nakazała unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty na dokończenie budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, którego poprzednim wykonawcą był Polimex-Mostostal.
Wartość unieważnionej oferty wynosi prawie 250 mln zł brutto.

Przed niespełna miesiącem jako najkorzystniejsza została wybrana oferta konsorcjum NDI z Sopotu, Construcciones y Promociones Balzola (Hiszpania) i WHD z Sopotu.

Jej dokładna wartość wynosi 249,42 mln zł brutto. Kryterium wyboru była najniższa cena, a budżet zamawiającego opiewa na 265 mln zł brutto.

Małgorzata Stręciwilk, rzecznik KIO, poinformowała w środę, że Izba uwzględniła odwołanie konsorcjum Warbudu i Mercury Engineering Polska i nakazała zamawiającemu unieważnienie wyboru oferty konsorcjum NDI. Inwestor ma ponownie ocenić, czy konsorcjum NDI spełnia warunki finansowe uczestnictwa w przetargu, a następnie powtórnie dokonać oceny złożonych ofert i wybrać najkorzystniejszą.

Odwołanie od wyników postępowania składało także konsorcjum Hochtief Polska i Elektrobudowy, ale w tym przypadku zostało ono oddalone. Katowicki magistrat zerwał z Polimeksem kontrakt na budowę Centrum pod koniec września ubiegłego roku.

Jako powód podano opóźnienie w realizacji, które było tak dalekie, że terminowe zakończenie zadania przez Polimex nie było możliwe. Polimex kontrakt podpisał na początku października 2011 r. Jego wartość wynosiła ponad 252 mln zł brutto, a inwestycja miała zostać zrealizowana do 31 maja 2013 r.

Nowy przetarg katowicki magistrat ogłosił w połowie grudnia ubiegłego roku. Inwestor zakłada, że prace będą realizowane w terminie od 26 kwietnia 2013 r. do 8 sierpnia 2014 r. Poniżej pełna lista ofert złożonych w nowym przetargu (cena brutto):

1. Konsorcjum: NDI z Sopotu, Construcciones y Promociones Balzola (Hiszpania), WHD z Sopotu - 249,42 mln zł
2. Budimex: 298,59 mln zł
3. Konsorcjum: Hochtief Polska, Elektrobudowa - 261,85 mln zł
4. Konsorcjum: Warbud, Mercury Engineering Polska - 280,27 mln zł
5. Konsorcjum: Strabag, Heilit+Woerner Budowlana - 320,02 mln zł.

W połowie lutego konsorcjum NDI-Balzola podpisało umowę na realizację drugiego etapu przebudowy centrum Katowic. Jej wartość wynosi 85,74 mln zł brutto.

Konsorcjum NDI-Balzola jest już wykonawcą trwającego pierwszego etapu przebudowy centrum Katowic, obejmującego torowiska tramwajowe w rejonie Rynku i alei Korfantego. Wartość tych prac wynosi ok. 28 mln zł brutto.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.