Wyborowa SA nie dostanie 98 mln zł odszkodowania od miasta Poznań

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek pozew spółki Wyborowa SA przeciwko miastu Poznań. Produkująca wódkę firma domagała się 98 mln zł twierdząc, że wskutek przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego należące do niej grunty straciły na wartości.
Wyborowa SA nie dostanie 98 mln zł odszkodowania od miasta Poznań

W stycznia 2013 r. firma zamknęła zakład rozlewniczy położony nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Jako jeden z powodów zamknięcia rozlewni Wyborowa wskazywała zapisy uchwalonego w 2002 r. przez miejskich radnych planu zagospodarowania przestrzennego. Plan zakładał zmianę przeznaczenia nieruchomości z przemysłowego na rekreacyjno-sportowy i zobowiązywał firmę do zakończenia produkcji na tym terenie do 2017 r.

Czytaj też: Wyborowa domaga się 98 mln zł od Poznania

Sąd uznał w czwartek, że roszczenia firmy uległy przedawnieniu. „Nastąpiło to najpóźniej w roku 2006, a pozew złożono w 2012 r." - powiedział sędzia Jan Sterczała.

Sąd oddalił również dodatkowe żądanie jakie Wyborowa zgłosiła w trakcie trwania procesu - spółka chciała, aby miasto wykupiło teren po dawnej rozlewni.

Jak powiedział PAP wiceprezes Wyborowej Andrzej Szumowski, spółka nie zamierza "na tym etapie" komentować orzeczenia sądu.

Czytaj też: Budowa poznańskiej spalarni toczy się pełną parą

W przesłanym PAP komunikacie, prezydent Poznania Ryszard Grobelny stwierdził, iż wyrok jest dowodem na konsekwencję miasta w zachowaniu i rozwoju terenów zielonych. „To działania trudne, ale zakończone sukcesem z pożytkiem dla mieszkańców" - dodał Grobelny.

Miasto podało, że upadek zakładu nie jest wynikiem działań planistycznych i że chce rozmawiać ze spółką o ewentualnym nabyciu przysługującego Wyborowej prawa użytkowania wieczystego.

W rozlewni Wyborowej, w chwili zamknięcia zakładu, pracowało prawie dziewięćdziesiąt osób. Część z nich znalazła pracę w innych zakładach spółki, a pozostali pracownicy skorzystali z programu odpraw. Na decyzję o zamknięciu poznańskiego zakładu wpływ miały również względy ekonomiczne i trudna sytuacja przemysłu spirytusowego w Polsce.

Wyborowa SA to jeden z czołowych producentów napojów spirytusowych w Polsce. Jej najbardziej znane marki to: Wódka Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz.

Wódka w zakładzie na poznańskiej Komandorii była produkowana od 1927, początkowo w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE