PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyborowa SA nie dostanie 98 mln zł odszkodowania od miasta Poznań

  • PAP    9 października 2014 - 21:36
Wyborowa SA nie dostanie 98 mln zł odszkodowania od miasta Poznań

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek pozew spółki Wyborowa SA przeciwko miastu Poznań. Produkująca wódkę firma domagała się 98 mln zł twierdząc, że wskutek przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego należące do niej grunty straciły na wartości.
W stycznia 2013 r. firma zamknęła zakład rozlewniczy położony nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Jako jeden z powodów zamknięcia rozlewni Wyborowa wskazywała zapisy uchwalonego w 2002 r. przez miejskich radnych planu zagospodarowania przestrzennego. Plan zakładał zmianę przeznaczenia nieruchomości z przemysłowego na rekreacyjno-sportowy i zobowiązywał firmę do zakończenia produkcji na tym terenie do 2017 r.

Czytaj też: Wyborowa domaga się 98 mln zł od Poznania

Sąd uznał w czwartek, że roszczenia firmy uległy przedawnieniu. „Nastąpiło to najpóźniej w roku 2006, a pozew złożono w 2012 r." - powiedział sędzia Jan Sterczała.

Sąd oddalił również dodatkowe żądanie jakie Wyborowa zgłosiła w trakcie trwania procesu - spółka chciała, aby miasto wykupiło teren po dawnej rozlewni.

Jak powiedział PAP wiceprezes Wyborowej Andrzej Szumowski, spółka nie zamierza "na tym etapie" komentować orzeczenia sądu.

Czytaj też: Budowa poznańskiej spalarni toczy się pełną parą

W przesłanym PAP komunikacie, prezydent Poznania Ryszard Grobelny stwierdził, iż wyrok jest dowodem na konsekwencję miasta w zachowaniu i rozwoju terenów zielonych. „To działania trudne, ale zakończone sukcesem z pożytkiem dla mieszkańców" - dodał Grobelny.

Miasto podało, że upadek zakładu nie jest wynikiem działań planistycznych i że chce rozmawiać ze spółką o ewentualnym nabyciu przysługującego Wyborowej prawa użytkowania wieczystego.

W rozlewni Wyborowej, w chwili zamknięcia zakładu, pracowało prawie dziewięćdziesiąt osób. Część z nich znalazła pracę w innych zakładach spółki, a pozostali pracownicy skorzystali z programu odpraw. Na decyzję o zamknięciu poznańskiego zakładu wpływ miały również względy ekonomiczne i trudna sytuacja przemysłu spirytusowego w Polsce.

Wyborowa SA to jeden z czołowych producentów napojów spirytusowych w Polsce. Jej najbardziej znane marki to: Wódka Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz.

Wódka w zakładzie na poznańskiej Komandorii była produkowana od 1927, początkowo w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.