PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano koncepcję architektoniczną na rewitalizację al. Wojska Polskiego w Szczecinie

  • PAP/AH    30 listopada 2017 - 17:37

Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid wygrała konkurs na zagospodarowanie alei Wojska Polskiego w Szczecinie, od placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów. Założeniem zwycięskiego projektu było wprowadzenie jak największej ilości zieleni oraz eleganckiej nawierzchni.
Urząd Miasta w Szczecinie poinformował w czwartek (30 listopada), że na konkurs wpłynęło 27 zgłoszeń. Zespoły architektoniczne nadesłały pięć prac.

- Zwycięska koncepcja to propozycja urządzenia ulicy z jednolitym pasem zieleni, pozwalającym na wygodne i efektywne skośne parkowanie, naprzemiennie dostępne z dwóch jezdni, silnie akcentujące kierunek i nadające alei Wojska Polskiego silną tożsamość na całym przebiegu - przeczytał w uzasadnieniu architekt miasta Jarosław Bondar.

Zdaniem jury, projekt zagospodarowania fragmentu al. Wojska Polskiego charakteryzuje "prostota i elegancja, oszczędność i celowość użytych środków kompozycyjnych, m.in. drzew, żywopłotów oraz funkcjonalność zaprojektowanych mebli miejskich".

- Założeniem naszego projektu było wprowadzenie jak największej ilości zieleni oraz eleganckiej nawierzchni, tak aby ta przestrzeń miała swoją klasę - powiedział dziennikarzom twórca zwycięskiej koncepcji architekt Jacek Szewczyk z pracowni Archaid.

- Założeniem konkursu było to, że aleja Wojska Polskiego to przestrzeń uspokojonego ruchu, czyli pieszy będzie mógł przejść w każdym miejscu. W pracy podkreśliłem ten odwrócony układ: to nie jezdnia jest ciągła, tylko chodnik i przejścia dla pieszych - wyjaśnił. Nagrodzony projekt zakłada powstanie na placu Zgody ronda z parkiem pośrodku, a także budowę nowej pionowej fontanny w miejscu, gdzie dawnej mieściła się fontanna zwana przez mieszkańców Ścianą Płaczu.

Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu to ok. 30 mln zł. Planowana realizacja ma zakończyć się w 2020 r.

W marcu br. Pracownia Architektoniczna Archaid wygrała konkurs na zagospodarowanie placu Żołnierza Polskiego, na którym doniedawna stał Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

Aleja Wojska Polskiego to najdłuższa szczecińska ulica przechodząca od placu Zwycięstwa w Śródmieściu przez osiedla Łękno i Pogodno do jeziora Głębokiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Rufus z lasu, 2017-12-07 08:52:06

    Zacny widok milordzie