PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano projekt galerii sztuki w Opolu

  • lk    16 grudnia 2010 - 13:09
Wybrano projekt galerii sztuki w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu ogłosiła wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej rozbudowy i przebudowy galerii - poinformował opolski urząd miasta.
W konkursie wzięło udział 59 projektów, z których jury nagrodziło dwa pierwsze miejsca oraz wyróżniło pięć projektów.

Nowy budynek galerii będzie się składał z trzech kondygnacji, podwyższając piętro z funkcją wystawienniczą o antresole. W piwnicy będzie się znajdować parking podziemny na 30 miejsc postojowych, magazyny i zaplecze techniczne. Na parterze zlokalizowano hol recepcyjny wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi (informacja, szatnia, sklepik), zespół konferencyjno-edukacyjny oraz część gastronomiczną. Możliwe będzie funkcjonowanie tego zespołu poza godzinami otwarcia Galerii.

Pierwsze piętro budynku będzie przestrzenią ekspozycyjną odpowiednio dostosowaną do potrzeb wystaw prezentowanych w galerii. Drugie piętro zostanie przeznaczone na zespół pracowni wraz z częścią administracyjno-biurową. Z tej kondygnacji zapewniono widok na cztery strony świata, w tym na południe w kierunku pl. Teatralnego i na zachód w stronę Starego Miasta.

Charakterystycznym motywem budynku będą wykusze w obrębie przyziemia, które będą mieścić kawiarnię, sklepik i przestrzeń wystawową, w której mogą być umieszczane zapowiedzi nadchodzących wydarzeń artystycznych. Wykusze te mają również za zadanie wytworzenia rodzaju nisz, w których może odbywać się zewnętrzna ekspozycja np. elementów rzeźbiarskich. Biała elewacja budynku może stanowić rodzaj ekranu na pokazy światła i dźwięku. Całość ma być jasna i przestronna. Od 23 do 29 grudnia 2010r. będzie można oglądać wystawę pokonkursową.  

Czytaj też:

Galeria Sztuki Starożytnej znów otwarta dla turystów 

Powstanie nowy budynek wrocławskiej ASP 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.