PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano projekt Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie

  • pt    29 maja 2014 - 14:01
Wybrano projekt Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie

Nowoczesny i energooszczędny kompleks budynków Ratusza Marszałkowskiego powstanie przy Rondzie Grzegórzeckim w Krakowie do końca 2018 roku.
Umowa podpisana  pomiędzy Regionalnym Centrum Administracyjnym „Małopolska”, a konsorcjum biur Horizone Studio i Małeccy Biuro Projektowe dotycząca zaprojektowania nowego Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie zakłada, że nNowoczesny i energooszczędny kompleks budynków ma powstać przy Rondzie Grzegórzeckim  do końca 2018 roku.
 
W nowym budynku Urzędu Marszałkowskiego, który będzie znajdował się u zbiegu al. Pokoju i al. Powstania Warszawskiego, ma mieścić się:  Sejmik WM, Zarząd Województwa, poszczególne departamenty Urzędu Marszałkowskiego czy biura jednostek samorządowych.

Już wiadomo, że część pomieszczeń będzie wynajmowana pod działalność komercyjną m.in. sklepy, lokale gastronomiczne, przedszkole i ośrodek zdrowia.

Wszystkie projekty architektoniczne, które były brane pod uwagę, zostały wyłonione w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego, jaki odbył się w październiku 2013 roku.

Wyłoniono wtedy trzy najlepsze prace, które zostały następnie szczegółowo ocenione pod względem ich funkcjonalności, oddziaływania na środowisko, użyteczności socjalno-kulturalnej, a także kosztów realizacji.

Zamawiający oczekiwał od architektów wysokiej jakości rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych, które odzwierciedlają rangę obiektu. Jednocześnie kładziono nacisk na optymalizację kosztów budowy i eksploatacji Ratusza Marszałkowskiego, a także uwzględnienie najnowszych osiągnięć technologicznych, co ma sprawić, że budynek będzie energooszczędny.

Wybrana finalnie koncepcja przedstawiona przez krakowskie biuro Horizone Studio we współpracy z Małeccy Biuro Projektowe z Katowic, otrzymała najwyższą liczbę punktów we wszystkich głównych kategoriach.


Projektanci zaproponowali rozwiązania, dzięki którym ruch pieszych i rowerzystów nie będzie ze sobą kolidował. Co więcej – w przemyślany sposób rozplanowano zieleń i małą architekturę, dzięki czemu otoczenie Ratusza Marszałkowskiego będzie harmonijne i funkcjonalne.

Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” sp. z o.o. powstało w 2012r. na mocy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Celem powołanej spółki było przeprowadzenie międzynarodowego konkursu architektonicznego, wybór projektanta, nadzorowanie opracowania projektu budowlanego, a następnie pozyskanie finansowania i przeprowadzenie przetargu na budowę budynków.

Po zakończeniu budowy Ratusza Marszałkowskiego, spółka będzie nimi zarządzać. Źródłem sfinansowania projektu będą środki MARR S.A. i środki pozyskane przez Spółkę z kredytu bankowego.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.