PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano projektanta części Wyspy Spichrzów

  • PAP/em    25 września 2015 - 18:13
Wybrano projektanta części Wyspy Spichrzów

Jedna z wizualizacji projektu Studia Kwadrat (Urząd Miejski w Gdańsku)

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni zaprojektuje pierwszą część zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku, atrakcyjnie położonego terenu w centrum miasta, nie odbudowanego od zakończenia II wojny światowej.
Wyniki przetargu na projekt zabudowy II kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów ogłoszono w piątek (25 września) na konferencji prasowej w Gdańsku. W konkursie wzięły udział cztery trójmiejskie pracownie architektoniczne.

"To był konkurs bardzo trudny, ponieważ miejsce jest ważne i istotne, ale też i z uwagi na to, że rozpoczyna to cały proces inwestycyjny. Od sukcesu tego przedsięwzięcia może zależeć cała reszta" - powiedział zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, który zasiada w powołanej przez inwestora Radzie Konsultacyjnej.

Przetarg obejmował zaprojektowanie budynków, w których znajdować się będzie ok. 100 mieszkań i apartamentów hotelowych, a część lokali będzie przeznaczona na cele usługowe. Całość obejmie ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, ma też powstać dwupoziomowy parking podziemny.

Zwycięski projekt z wyróżnieniem

"Praca, którą uznaliśmy na najlepszą, ujęła nas tym, że całkowicie złamała pewien schemat myślenia o zabudowie na Wyspie Spichrzów, która w dość wielu rozwiązaniach powiela pudełko z wyciętym dziedzińcem w środku. Ta praca zupełnie od tego odstąpiła proponując +układ grzebieniowy+, który może być wartością dodaną tego projektu, a jednocześnie respektuje ona architekturę będącą w otoczeniu" - podkreślił Bielawski.

Podziw dla zwycięskiej koncepcji wyraził też architekt i urbanista prof. Wiesław Gruszkowski, jeden z autorów odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych.

"Ci, którzy będą korzystali z tych domów będą mieli przed oczami jedną z najpiękniejszych panoram europejskich, którą można porównać bez jakiegoś naciągania do panoram, które roztaczają się np. w Wenecji, czy Florencji. Lewym okiem będą widzieli bowiem Zieloną Bramę, a prawym okiem restaurację Kubickiego, pośrodku zaś m.in. średniowieczne bramy miejskie, Żuraw i patrycjuszowski dom, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne. To będzie coś bezcennego" - ocenił 95-letni, wieloletni wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Budowa w przyszłym roku

Prezes zarządu Immobel Poland Bartłomiej Hofman powiedział dziennikarzom, że prace nad zabudową II kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów rozpoczną się jesienią 2016 r. i potrwają ok. dwóch lat. Koszt inwestycji wyniesie ok. 170 mln zł.

Całość prac związanych z zagospodarowaniem północnego cypla Wyspy Spichrzów podzielono ogółem na cztery etapy.

Pod koniec marca tego roku podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Stroną tego porozumienia były władze Gdańska oraz konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland, które dla realizacji tego projektu powołało spółkę celową Granaria Development Gdańsk.

Wkładem miasta Gdańska w tę inwestycję jest teren o powierzchni ok. 1,8 hektara, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł.

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów przez konsorcjum ma się zakończyć do 2023 r. Ogółem w ramach tej inwestycji powstanie ok. 500 mieszkań, hotel i kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych zabudowy usługowej. Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 400 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.