PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano projektantów nowej wizytówki Gdyni

  • pt    21 października 2016 - 20:27
Wybrano projektantów nowej wizytówki Gdyni
Wizualizacja Gdynia Waterfront autorstwa pracowni JEMS Architekci

• Wybrano zwycięzcę w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni.
• Drugi etap inwestycji o nazwie Gdynia Waterfront zostanie zaprojektowany według wizji biura projektowego JEMS Architekci z Warszawy.
Rejon ulic Waszyngtona, Hryniewieckiego i alei Jana Pawła II już za kilka lat zyska zupełnie nowe, spektakularne oblicze. Na niemal pięciohektarowym obszarze w samym centrum miasta powstaną budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym i Spa oraz obiekty o funkcji kulturalnej, w tym kino.

Ważnym elementem koncepcji są pasaże z ogólnodostępnym skwerem oraz elegancka architektura krajobrazu. Szacowana powierzchnia przyszłej zabudowy to 75 000 m2.Międzynarodowe jury konkursowe, reprezentowane podczas ceremonii przez Marka Karzyńskiego, dyrektora Biura Planowania Przestrzennego miasta Gdyni, jednogłośnie postanowiło przyznać główna nagrodę pracy autorstwa pracowni JEMS Architekci z Warszawy.

 

Jak podano w werdykcie: Wybrano pracę najlepszą pod względem estetycznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym (...). Nowoprojektowana zabudowa harmonizuje z modernistyczną architekturą Gdyni. Biorąc pod uwagę rangę miejsca i jego walory krajobrazowe, koncepcja zapewnia uzyskanie spójnego zespołu przestrzennego ze znacznym udziałem ogólnodostępnych przestrzeni publicznych.

W kreowaniu przestrzeni publicznych wykorzystano tu klasyczne elementy tworzące tzw. „miękkie granice" - jak arkady czy pergole, dzięki czemu koresponduje z otoczeniem. Publiczny, a zarazem kameralny charakter wnętrz urbanistycznych cechuje ludzka skala, sprzyjająca kreowaniu dobrej atmosfery i „życia między budynkami".

- To moment bez wątpienia dla miasta historyczny. Dzisiaj, poprzez konkurs, wyłania się bryła architektoniczna budynków, które staną się bez wątpienia jedną z ikon Gdyni. To bardzo szczególna przestrzeń naszego miasta - można powiedzieć, że to jego serce - dlatego waga i znaczenie, jakie przykładamy do realizacji tego projektu, są wyjątkowe. Wierzę w to, że wraz ze zrealizowaną koncepcją oraz dalszą projektowaną zabudową tych terenów będzie powstawało śródmieście Gdyni na miarę XXI wieku - powiedział podczas ceremonii ogłoszenia wyników konkursu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.