PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano wykonawców Południowej Obwodnicy Warszawy

  • PAP    25 maja 2015 - 19:06
Wybrano wykonawców Południowej Obwodnicy Warszawy
(Fot. GDDKiA)

Odcinek drogi ekspresowej S2 o długości 18,5 km między węzłami Puławska i Lubelska wybudują trzy firmy: Astaldi, Gulermak i Warbud. Budowa ma kosztować łącznie 2,5 mld zł.
Inwestycja została podzielona na trzy odcinki: o długości ok. 4,6 km od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa z budową tunelu pod Ursynowem, fragment o długości ok. 6,45 km od Przyczółkowej do Wału Miedzeszyńskiego wraz z mostem przez Wisłę i odcinek o długości ok. 7,45 km od Wału Miedzeszyńskiego do Lubelskiej z budową estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.

"Oferty na zaprojektowanie i budowę wszystkich trzech odcinków złożyło 18 firm i konsorcjów. Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zadania łącznie 4,3 mld zł. Najniższe ze złożonych ofert opiewały łącznie na ok. 2,5 mld zł. Najwyższe łącznie na ok. 4,4 mld zł" - poinformowała GDDKiA.

Drogowa dyrekcja zaznaczyła w komunikacie, że starannie weryfikowała oferty, by wykluczyć te zawierające rażąco niską cenę. Eksperci wielokrotnie zarzucali drogowcom, że wybierają oferty z nierealistycznymi cenami, co w następstwie doprowadzało do niedotrzymywania terminów, zaległości płatniczych wobec podwykonawców i w konsekwencji problemami całej branży budowlanej.

Przetarg na nowych zasadach

Według zapowiedzi drogowców, tym razem ma być inaczej. "Każdemu z wykonawców co do których istniało podejrzenie złożenia oferty zawierającej rażąco niską cenę od ok. 100 do ok. 120 pytań, które pozwoliły rozwiać wątpliwości w tym zakresie. Otrzymaliśmy łącznie 3,7 tys. stron wyjaśnień. Weryfikowana były m.in. zaproponowana technologia, umowy z podwykonawcami, umowy na dostawę materiałów budowlanych czy dostępny sprzęt" - czytamy w komunikacie.

W ramach inwestycji powstanie droga ekspresowa o długości 18,5 km, posiadająca dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Pod Ursynowem ma być wybudowany tunel o długości ok. 2,3 km poprowadzony m.in. pod pierwszą linią metra. To ma być najdłuższy tunel w Polsce. Pod powierzchnię będzie wchodzić między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego, wychodzić za ul. Nowoursynowską.

Obwodnica ma biec nowym mostem przez Wisłę. Most Południowy w ciągu trasy S2 ma mieć długość ok. 1,5 km i ok. 45,8 metra szerokości. W obu kierunkach kierowcy będą mieć do dyspozycji po 4 pasy ruchu. Drogowcy planują wydzielić na nim także szlak dla pieszych i rowerzystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.