PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudują Centrum Kultury i Edukacji Romów w Radomiu

  • PAP    28 lutego 2013 - 20:31
Wybudują Centrum Kultury i Edukacji Romów w Radomiu

Cygański Dom - Romano Kher ma być miejscem spotkań kulturowych Romów. Placówka wybudowana zostanie przy ul. Kozienickiej w Radomiu. Miejsce to od 50. lat XX wieku związane jest z Romami.
Centrum ma pomóc Romom z Mazowsza w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, w nauce języków, a jednocześnie popularyzować wiedzę na temat kultury i folkloru romskiego.

Al-Tawil zaznaczyła, że celem placówki jest także podniesienie poziomu edukacji dzieci i młodzieży romskiej. "Działalność Centrum pozwoli ograniczyć analfabetyzm wśród dorosłych Romów poprzez zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych zwiększy ich szanse na znalezienie pracy" - dodała.

W Cygańskim Domu odbywać się będą konferencje i sympozja. W budynku ma znajdować się kilka małych sal szkoleniowych, w tym co najmniej jedna sala komputerowa oraz jedna duża sala konferencyjno-widowiskowa z zapleczem i garderobą.

Projekt realizowany będzie przez wykształconą kadrę działaczy romskich we współpracy z cyganologami oraz badaczami kultury romskiej.

Wartość całego projektu to blisko 8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 wyniesie 6,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-03-01 10:53:04

    "Wybudują" - to znaczy, kto wybuduje? Mam nadzieję, że nie miasto, ale sami Romowie sobie wybudują. Bo miasto wybudowało również Romom szkoły (do których Romowie mogą, ale nie bardzo chcą chodzić) powszechne. Czas wreszcie jasno postawić pewną sprawę: mniejszości narodowe i etniczne w Pols...ce powinny mieć swobodę życia zgodnie z własną kulturą (oczywiście tam, gdzie mieści się ona w polskim systemie prawnym, czyli np. bez możliwości zawierania małżeństw z dziećmi), ale każda mniejszość powinna to robić na własny koszt, bo Polski nie stać na fundowanie wszystkim wszystkiego. Obywatele polscy - niezależnie od narodowości - albo powinni chodzić do publicznych, jednakowych dla wszystkich szkół, albo niech sobie założą własne - niepubliczne. Podobnie z rozmaitymi klubami, centrami kultury, muzeami itp.  rozwiń