PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudują nowe linie energetyczne

  • lk    30 marca 2011 - 13:10
Wybudują nowe linie energetyczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator we współpracy z samorządem województwa Podlaskiego i ośmioma powiatami wybudują nowe stacje i linie przesyłowe.
30 marca 2011 r. w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku marszałek podlaski J. Dworzański, wojewoda M. Żywno i przedstawiciele ośmiu podlaskich powiatów podpisali list intencyjny w sprawie współpracy z PSE Operator przy budowie nowych linii energetycznych.

Podlasie wymaga znaczących inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną. Brak zamkniętej sieci przesyłowej i możliwości wielostronnego zasilania w przypadku awarii grozi utratą dostaw energii elektrycznej na terenie całego województwa.

W celu zapobieżenia tak niekorzystnym wydarzeniom i zminimalizowania ryzyka awarii zaplanowano w ciągu najbliższych pięciu lat budowę dwóch linii przesyłowych 400 kV: Ostrołęka – Łomża – Narew oraz Łomża – Ełk i dalej połączenie z Litwą w kierunku na Alytus. Z racji połączenia transgranicznego z Litwą inwestorowi udało się zdobyć dodatkowo dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Planowane inwestycje sprzyjać będą zrównoważonemu rozwojowi wszystkich gmin i powiatów, poprawią zaopatrzenie w energię elektryczną mieszkańców i wszystkich jej odbiorców na terenie województwa podlaskiego. Poprawią też warunki do realizacji nowych inwestycji.

W liście intencyjnym, który podpisali samorządowcy i wojewoda określono podstawowe zasady współpracy władz województwa z inwestorem. Za szczególnie istotne uznano przeprowadzenie konsultacji społecznych by poinformować mieszkańców o prowadzonych inwestycjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Obilk, 2011-03-30 20:09:25

    Wiele lat minie zanim wszystko bedzie wygladac nalezycie.