PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudują tężnię solankową

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    21 kwietnia 2011 - 06:42
Wybudują tężnię solankową

W należącym do Kopalni Soli w Wieliczce parku św. Kingi powstanie tężnia, a w Podziemnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym – inhalatoria.
Mikroklimat wytworzony w tego typu obiektach sprzyja profilaktyce i leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc – zapowiada „Dziennik Polski”.

W Małopolsce jest na razie tylko jedna tężnia solankowa (w Rabce Zdroju). Kajetan d'Obyrn, prezes zarządu wielickiej kopalni podkreśla, że zdrowotne przedsięwzięcie jest na etapie projektu.

– Rozważamy wykorzystanie wielickiej solanki do stworzenia nowoczesnej tężni, która pełniłaby funkcje lecznicze i rekreacyjne. W tej sprawie trwają rozmowy i konsultacje z krajowymi specjalistami z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej, informuje prezes kopalni.

Wedle wstępnych ustaleń najlepszym rozwiązaniem byłoby zaadaptowanie na potrzeby tężni obecnej maszynowni kopalni, znajdującej się w rejonie stawu w parku św. Kingi i tuż przy warzelni.

Naziemny leczniczy obiekt ma być ogólnodostępny, natomiast z podziemnej inhalatorni będą korzystać wyłącznie kuracjusze – pisze „Dzinnik Polski”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.