PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybydują spalarnię na terenie Elektrociepłowni Rzeszów

  • wnp.pl    12 września 2014 - 07:24
Wybydują spalarnię na terenie Elektrociepłowni Rzeszów

PGE planuje w 2018 r. rozpoczęcie eksploatacji spalarni odpadów komunalnych, która ma zostać wybudowana na terenie Elektrociepłowni Rzeszów - poinformował Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE.
- W kwietniu bieżącego roku została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę dla projektu. Obecnie trwa procedura przetargowa na wybór inżyniera kontraktu. Zakładamy rozpoczęcie eksploatacji obiektu w roku 2018 r. - wskazał Szczepaniuk.

Dodał, że w czerwcu 2014 r. PGE GiEK podpisała z NFOŚiGW umowę na finansowanie projektu w postaci preferencyjnej pożyczki, przyznanej z Programu Priorytetowego "Gospodarowanie odpadami komunalnymi. Część 1. Rozwój systemów służących zagospodarowaniu odpadów komunalnych". Kwota pożyczki stanowi 75 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Czytaj też: Zobacz jak rośnie bydgoska spalarnia 

- Inwestycja będzie realizowana w technologii rusztowej, a więc poziom nakładów inwestycyjnych nie powinien odbiegać od kosztów tego typu instalacji obecnie budowanych w kraju, oczywiście w proporcji do ilości przetwarzanych odpadów oraz z uwzględnieniem możliwości wykorzystania już istniejącej w elektrociepłowni infrastruktury - wyjaśnił Szczepaniuk.

Planowana spalarnia docelowo ma mieć moc przerobową na poziomie 180 tys. ton/rok zmieszanych odpadów komunalnych, pozostałości z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych i innych odpadów w dwóch ciągach technologicznych.

PGE przewiduje wybudowanie w pierwszej kolejności jednej linii technologicznej o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów.

Nominalna moc elektryczna brutto planowanej instalacji (jedna linia technologiczna) przy założonej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg, wyniesie 7,87 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) i 4,84 MWe przy pracy w kogeneracji.

Natomiast zakładana moc cieplna instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych to 15,4 MWt. Technologią przyjętą do realizacji będzie spalanie odpadów na ruszcie klasycznym, z wykorzystaniem półsuchej metody oczyszczania spalin z niekatalityczną redukcją tlenków azotu (SNCR).

Czytaj też:Poznańska spalarnia najlepszym pionierskim projektem PPP 

Obecnie w Polsce w budowie znajduje się sześć spalarni odpadów komunalnych: w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: