PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydano zgodę na obwodnicę Góry Kalwarii

  • PAP    25 lipca 2012 - 21:00
Wydano zgodę na obwodnicę Góry Kalwarii

Zgodę na budowę obwodnicy Góry Kalwarii (woj. mazowieckie) wydał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody Ivetta Biały. Budowy obwodnicy domagali się mieszkańcy miasta.
Decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - zaznaczyła Ivetta Biały.

Przez centrum Góry Kalwarii odbywa się tranzyt w kierunku Grójca, Warki, przeprawy przez Wisłę oraz w kierunku Warszawy przez Piaseczno i miejscowość Konstancin-Jeziorna. Budowy obwodnicy domagali się mieszkańcy miasta, organizując protesty.

Decyzja wojewody zakłada, że droga krajowa nr 79 na odcinku od skrzyżowania z ul. Energetyczną w Piasecznie do ronda w Górze Kalwarii zostanie rozbudowana. Obecnie jest to wąska jezdnia, bez pobocza.

Pierwszy odcinek obwodnicy ma mieć 5,11 km i będzie biegł po zachodniej stronie Góry Kalwarii, od miejscowości Kąty do skrzyżowania z drogą krajową nr 50. Drugi fragment o długości 3,85 km ma stanowić obwodnicę drogi krajowej nr 50; zlokalizowany ma być po południowej stronie miasta i prowadzić do mostu na Wiśle.

Połączenie obwodnicy z drogami publicznymi i przyległym terenem zapewnią trzy węzły (Kąty, Marianki i Stadion) oraz wiadukty i tunel dla pieszych. Zaprojektowano 600 - metrową estakadę nad obszarami Doliny Wisły Środkowej.

Zaplanowano również m.in. 5,1 km ekranów akustycznych, system odwodnienia drogi i przepusty dla płazów.

"Celem inwestycji jest dostosowanie dróg krajowych 50 i 79 do parametrów trasy ruchu głównego przyspieszonego" - zaznaczono w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.