PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydatki na sport będą rekordowe

  • PAP    4 marca 2010 - 16:29

- Polski sport otrzyma w 2010 roku z budżetu państwa rekordowe 2,5 mld złotych. Gros tej sumy pochłoną przygotowania do finałów piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012 oraz realizacja planu budowy Orlików - poinformował minister Adam Giersz.
- Wydatki budżetowe na sport w roku 2010 są rekordowe. Wynoszą około 2,5 mld. Są to przede wszystkim środki na zadania inwestycyjne - przygotowania do Euro 2012 - 1,374 mln oraz program Orlik 2012 - 250 mln. Natomiast mniejsze o około 11 procent są na zadania związane z finansowaniem działalności polskich związków sportowych - powiedział Giersz podczas posiedzenia sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki

- Środki te muszą być wydawane bardzo efektywne, stąd programy adresowane głównie w sporcie seniorskim do najwybitniejszych zawodników. Natomiast nie zostaną uszczuplone środki, a raczej zwiększone, na szkolenie młodzieży sportowo uzdolnionej - dodał Giersz.

W ustawie budżetowej na rok 2010 w części Kultura Fizyczna i Sport, wydatki zaplanowano na kwotę 505 527 mln złotych, natomiast w części Turystyka - na 46 987 mln złotych. Zgodnie z uchwałami Rady Ministrów w rezerwie celowej "Finansowanie wydatków związanych z EURO 2012" w ramach wieloletniego programu przygotowania i wykonania przedsięwzięć związanych z tą imprezą ujęto kwotę 1,354 mld złotych. Przeznaczy się ją na budowę stadionów w Warszawie, we Wrocławiu, Gdańsku i Wrocławiu oraz na rozbudowę obiektów piłkarskich w Krakowie i Chorzowie.

Priorytetowymi zadaniami dla resortu sportu w tym roku są m.in. kontynuacja przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 i kontynuacja budowy i rozbudowa kompleksów sportowych w ramach akcji "Moje boisko-Orlik 2012", przygotowania do letnich igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku oraz promocja umiejętności pływania "Umiem pływać".

W akcji "Umiem pływać" wnioski o pomoc finansową złożyło 902 jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń sportowych. 12 mln złotych ministerstwo rozdysponowało wśród 382 podmiotów.

W przygotowaniach do startu olimpijskiego w Londynie ministerstwo planuje wprowadzić programy indywidualnego szkolenia najwybitniejszych zawodników, którzy w igrzyskach w Pekinie i MŚ 2009 zdobyli medale. Wspomniane kryteria wypełniło 37 zawodniczek i zawodników w 20 konkurencjach ośmiu dyscyplin sportu. Program ma charakter otwarty i grupa będzie się zwiększać w miarę zdobywania kolejnych medali w mistrzostwach świata i Europy.

Pomocą finansowa będą nadal objęci utalentowani młodzi sportowcy uczestniczący w programie "Talent", trenujący w Szkołach Mistrzostwa Sportowego, ośmiu niepublicznych i 90 ośrodkach szkolenia młodzieży. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.