PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydłużono trasę SKM. Jest też nowy przystanek

  • PAP    1 kwietnia 2015 - 11:40

Od środy (1 kwietnia) trasa Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) jest dłuższa o ok.1,5 km i kończy się przystankiem Gdańsk Śródmieście. Do tej pory trasa kończyła się na dworcu PKP Gdańsk Główny.
Wraz z przedłużeniem linii zmodernizowano też peron nr 3 na dworcu PKP Gdańsk Główny. Dzięki inwestycji skróci się droga dojścia do historycznego centrum miasta jak i do wielu urzędów i sądów.

Dzięki inwestycji trasa SKM (linia nr 250) z Rumi do Gdańska Śródmieścia ma teraz długość ponad 30 km. Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście Marcin Głuszek poinformował, że trasę na nowym przystanku będzie kończyć ponad 90 proc. pociągów. Wyjaśnił, że na dotychczasowym końcowym przystanku Gdańsk Główny będą kończyły trasę głównie nocne pociągi.

SKM liczy, że liczba podróżnych korzystających z nowego przystanku zwiększy się znacząco w sezonie wakacyjnym, bo z nowego przystanku będzie dużo bliżej do największej architektonicznej atrakcji Gdańska czyli Głównego Miasta. Głuszek ocenił, że także prowadzona rewitalizacja położonego nieopodal nowego przystanku Dolnego Miasta przyczyni się do wzrostu liczby pasażerów.

Prace związane z budową przystanku kosztowały ponad 60 mln zł i trwały ok. półtora roku.

Głuszek wyjaśnił, że wykop kolejowy, jakim biegną tory wzdłuż ul. 3 Maja będzie przykryty wielką płytą o powierzchni ok. 2,5 ha, a na niej w perspektywie kilku najbliższych lat ma powstać multikompleks "Forum Radunia". W rejonie przystanku będzie duży węzeł przesiadkowy obejmujący też tramwaje i autobusy.

Wicemarszałek województwa ds. infrastruktury, Ryszard Świlski do korzyści wynikających z powstania nowego przystanku i przedłużenia trasy zalicza: rozwój układu kolejowego aglomeracji trójmiejskiej, lepszy dostęp mieszkańców do południowej części Gdańska, gdzie znajduje się wiele urzędów, sądów, muzeów oraz zakładów produkcyjnych. Zwrócił uwagę, że za ok. 5-6 lat może się rozpocząć realizacja kolejnej inwestycji kolejowej czyli dalsze wydłużenie toru SKM w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Podał, że realizacja projektu wydłużenia trasy SKM w drugim, północnym kierunku, z Rumi do Wejherowa może się rozpocząć za ok. 4 lata.

W ubiegłym roku SKM przewiozła 37,5 mln podróżnych, o ok. pół miliona więcej niż rok wcześniej. Pod względem liczby pasażerów firma należy do grupy przewoźników kolejowych w Polsce przewożących najwięcej pasażerów.

W środę przejazdy pociągami PKP SKM na odcinku Gdańsk Główny - Gdańsk Śródmieście - Gdańsk Główny są bezpłatne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.