PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyhodują warzywa i owoce w centrum miasta

  • AT    22 marca 2012 - 09:49

W szwedzkim mieście Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. 54-metrowy obiekt będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie, m.in. dzięki ograniczeniu emisji CO2.
Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Sweco i Plantagon dzięki zastosowaniu zintegrowanych rozwiązań ma być niemal trzykrotnie bardziej efektywny, niż tradycyjna hodowla roślin. Wieżowiec ma być jedną z najbardziej ekologicznych upraw warzyw i owoców na świecie, co samo w sobie spowoduje ograniczenie emisji CO2.

Do tego do bezpośredniej okolicy budynku nie będzie trzeba dowozić warzyw i owoców, a to brak konieczności spalania benzyny, która jest charakterystyczna dla hodowli zlokalizowanych poza granicami miasta. W znacznym stopniu wpłynie to również na ceny produktów, do których nie będzie potrzeby doliczania kosztów związanych z transportem.

Dzięki odpowiedniemu układowi budynku każda kondygnacja ma posiadać optymalne warunki świetlne do hodowli. Dodatkowo inwestycja w celu zwiększenia intensywności procesu fotosyntezy będzie wykorzystywać nadwyżki energetyczne miasta, a także przetwarzać nadmiar zużycia wody i emisji CO2. Odpowiednie nasłonecznienie oraz zintegrowane rozwiązania służące stworzeniu odpowiednich warunków hodowlanych mają zapewnić trzykrotnie bardziej efektywną uprawę, niż ma to miejsce w wypadku standardowych szklarni.

- Według naszej wizji obiekt ma w maksymalnym stopniu wykorzystywać ekologiczne źródła energii. Eksperci Sweco i firmy Planatagon będą ściśle współpracować z władzami miasta Linköping, aby optymalnie dostosować nadmiar wykorzystania mediów w obszarze miasta i system zarządzania budynkiem - mówi Grzegorz Rolski, dyrektor Sweco Polska.

Obiekt ma być odpowiedzią na coraz bardziej widoczną migrację ludności z terenów wiejskich w kierunku obszarów mocno zurbanizowanych. Wg danych ONZ do połowy XXI w. ponad 80 proc. populacji będzie zamieszkiwać tereny miejskie.

Termin zakończenia prac budowlanych planowanych jest na II/III kwartał 2013 roku. Wartość inwestcyji wynosi blisko 200 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 30 milionów dolarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: