PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyhodują warzywa i owoce w centrum miasta

  • AT    22 marca 2012 - 09:49

W szwedzkim mieście Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. 54-metrowy obiekt będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie, m.in. dzięki ograniczeniu emisji CO2.
Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Sweco i Plantagon dzięki zastosowaniu zintegrowanych rozwiązań ma być niemal trzykrotnie bardziej efektywny, niż tradycyjna hodowla roślin. Wieżowiec ma być jedną z najbardziej ekologicznych upraw warzyw i owoców na świecie, co samo w sobie spowoduje ograniczenie emisji CO2.

Do tego do bezpośredniej okolicy budynku nie będzie trzeba dowozić warzyw i owoców, a to brak konieczności spalania benzyny, która jest charakterystyczna dla hodowli zlokalizowanych poza granicami miasta. W znacznym stopniu wpłynie to również na ceny produktów, do których nie będzie potrzeby doliczania kosztów związanych z transportem.

Dzięki odpowiedniemu układowi budynku każda kondygnacja ma posiadać optymalne warunki świetlne do hodowli. Dodatkowo inwestycja w celu zwiększenia intensywności procesu fotosyntezy będzie wykorzystywać nadwyżki energetyczne miasta, a także przetwarzać nadmiar zużycia wody i emisji CO2. Odpowiednie nasłonecznienie oraz zintegrowane rozwiązania służące stworzeniu odpowiednich warunków hodowlanych mają zapewnić trzykrotnie bardziej efektywną uprawę, niż ma to miejsce w wypadku standardowych szklarni.

- Według naszej wizji obiekt ma w maksymalnym stopniu wykorzystywać ekologiczne źródła energii. Eksperci Sweco i firmy Planatagon będą ściśle współpracować z władzami miasta Linköping, aby optymalnie dostosować nadmiar wykorzystania mediów w obszarze miasta i system zarządzania budynkiem - mówi Grzegorz Rolski, dyrektor Sweco Polska.

Obiekt ma być odpowiedzią na coraz bardziej widoczną migrację ludności z terenów wiejskich w kierunku obszarów mocno zurbanizowanych. Wg danych ONZ do połowy XXI w. ponad 80 proc. populacji będzie zamieszkiwać tereny miejskie.

Termin zakończenia prac budowlanych planowanych jest na II/III kwartał 2013 roku. Wartość inwestcyji wynosi blisko 200 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 30 milionów dolarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.