PARTNER PORTALU
  • BGK

Wymiana działek miasto - kolej

  • PAP    3 września 2010 - 17:19

Na kolejowych gruntach w okolicy dworca w Sopocie powstanie nowy dworzec, hotel i parkingi. Kolejarze i władze Sopotu zawarły porozumienia w tej sprawie - poinformował w piątek rzecznik PKP SA Michał Wrzosek.
Jak poinformował Wrzosek, przedstawiciele zarządu PKP SA i władz Sopotu podpisali akt notarialny przedwstępnej umowy sprzedaży i zamiany, gwarantujący wniesienie terenów kolejowych pod budowę nowego dworca w Sopocie i rewitalizację terenów przydworcowych.

Zawarli również porozumienie uściślające dalsze działania. "Chodzi o konkretne ustalenie, jakie grunty zostaną przekazane pod inwestycję, w jakim trybie i w jaki sposób" - powiedział PAP Wrzosek. Porozumienie było potrzebne, aby ułatwić start inwestycji.

- Budowa dworca ma mieć trzy strony - PKP SA, władze miasta i dewelopera. Trzeba pewne rzeczy ustalić, bo już się zgłaszają deweloperzy zainteresowani inwestycją. Mogą się zgłaszać do 9 września - wyjaśnił rzecznik.

Na gruntach leżących przy dworcu w Sopocie ma powstać nowy kompleks, w którym poza dworcem będzie także hotel i parkingi. Ma też zostać przebudowany układ komunikacyjny - zaplanowano modernizację ul. Kościuszki, sprowadzenie ruchu kołowego w pobliżu dworca pod ziemię oraz wybudowanie drogi wyprowadzającej ruch z parkingów podziemnych. Jak poinformował Wrzosek, tereny inwestycyjne o powierzchni 17 tys. mkw. znajdują się w centrum Sopotu w obrębie ulic: Podjazd, Kościuszki i Kolejowej.

Rzecznik poinformował, że powierzchnia całkowita kompleksu dworcowego ma wynieść ok. 24 tys. mkw, z czego na funkcję dworcową będzie przekazane ok. 300-500 mkw. Szacunkowa wartość całego przedsięwzięcia to ok. 260 mln zł.

Jak wyjaśnił Wrzosek, inwestycja będzie gotowa najwcześniej w 2012 r., ale prawdopodobnie nastąpi to później.

- Nie zaczęły się jeszcze negocjacje z deweloperami, a one mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Dlatego jest za wcześnie, by mówić o konkretnych terminach - powiedział rzecznik. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.