PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypiękniał rynek kielecki

  • PAP    16 czerwca 2011 - 07:50
Wypiękniał rynek kielecki

Zakończyła się jedna z najważniejszych inwestycji w Kielcach – remont rynku. Rewitalizację współfinansowała Unia Europejska.
Rewitalizacja kieleckiego rynku rozpoczęła się w marcu 2010 r. Przebudowano nie tylko sam rynek, ale także plac Św. Tekli oraz fragmenty ulic: Małej, Dużej i Warszawskiej.

W nowej granitowej posadzce rynku zainstalowano wodotryski oraz oświetlenie. Kamiennym murkiem zaznaczono miejsce, w którym kiedyś stał ratusz. Nawiązaniem do historii jest także usytuowanie na płycie zabytkowej pompy.

Przed remontem na rynku znajdowało się ruchliwe rondo wokół przeciwpożarowego zbiornika pełniącego rolę fontanny. Po modernizacji specjaliści zdecydowali, że ruch będzie się odbywał tylko jedną pierzeją placu. Rynek ma służyć przede wszystkim pieszym, powstaną na nim kawiarniane ogródki.

Już widać, że kielczanie chętnie spotykają się na nowym placu. Strefa ograniczonego ruchu objęła też przyległe uliczki. Uroczyste otwarcie rynku odbędzie się w przyszłym tygodniu podczas Święta Kielc.

Modernizacja kieleckiego rynku została zrealizowana w ramach pierwszego etapu projektu „Rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc”. Projekt został dofinansowany z regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013. Wysokość unijnego wsparcia wyniosła 85 procent. Wartość kontraktu to ponad 9,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dżolero, 2011-06-16 23:17:58

    to miłe, że w Kielce pięknieją ale my mieszkańcy innych miast - też czekamy i czekamy a tu nikt nawet słowa nie rzeknie na temat upiększania miasta