PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypiękniało centrum Strzeszyc

  • PAP    12 października 2010 - 09:31

Wieś Strzeszyce w gminie Laskowa, która w XVIII i XIX w. była kolonią niemiecką, dzięki pieniądzom unijnym odnowiła swoją zabytkową zabudowę.
Wieś otrzymała unijną pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całkowity koszt inwestycji wynosił ponad 520 tys. zł, z czego kwota dofinansowania osiągnęła prawie 300 tys. zł.

Dzięki tym pieniądzom odnowiono zabudowę w centrum miejscowości z okresu, kiedy wieś była niemiecką kolonią. Zachował się tam charakterystyczny dla osadnictwa niemieckiego układ zabudowy centrum. Domy stoją regularnie po obu stronach ulicy i zwrócone do niej szczytem.

W ramach inwestycji wykonano nawierzchnię z kostki brukowej. Pojawiły się także elementy małej architektury: ławki parkowe, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne. Część terenu przeznaczono również na urządzenie placu zabaw dla najmłodszych.

Marszałek woj. małopolskiego Marek Nawara podkreślił, że odnowienie centrum wpłynie pozytywnie na ożywienie życia społecznego oraz poprawę walorów turystycznych gminy Laskowa i samej miejscowości, a także na rozwój agroturystyki.

– Liczę, że nowe centrum stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań i odpoczynku, nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów. Dbając o nasze małe ojczyzny, przy pomocy funduszy europejskich, budzimy drzemiące w Małopolsce możliwości – uważa  marszałek.

Jak podają lokalne źródła, we wsi Strzeszyce w 1783 r. osadzono kolonistów niemieckich, aby zgermanizować te tereny. Koloniści nie spełniali jednak powierzonej misji. Co więcej, sami się spolszczyli, jeszcze za czasów austriackich.

Koloniści byli wzorowymi gospodarzami. Przywieźli i rozpowszechnili wiele nieznanych na tym terenie narzędzi rolniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.