PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypięknieje centrum Grodziska

  • JL    13 października 2010 - 11:04

Za 20 mln zł centrum Grodziska Mazowieckiego stanie się wizytówką miasta.
Wsparcie unijne wyniesie 17,5 mln zł. Zrewitalizowany zostanie park Hrabiów Skarbków oraz stawy Goliana. Dawną świetność odzyska zabytkowa willa Radogoszcz. Grodzisk Mazowiecki jest jednym z liderów w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Roślinność w parku Hrabiów Skarbków wzbogaci się o nowe gatunki drzew, bylin i krzewów. Na rzece Rokiciance powstaną kładki i pomosty, a wzdłuż rzeki wybudowane zostaną chodniki, ławki oraz ścieżka dydaktyczna. Dla najmłodszych powstanie nowy plac zabaw. Ponadto w parku pojawi się fontanna i muszla koncertowa.

Teren stawów Goliana zmieni się w przestrzeń przyciągającą miłośników spacerów, rodziców z dziećmi i młodzież. Pojawią się tutaj dwa boiska do gry w piłkę siatkową i koszykówkę, plac zabaw oraz ławki parkowe. Całość zostanie oświetlona.

Oprócz tego dwa stawy zostaną przebudowane i wyposażone w filtry mineralno-roślinne. Dna zbiorników zostaną wyprofilowane i wyłożone żwirem, a ich brzegi – uszczelnione. Na wyspie rozdzielającej zbiorniki wodne pojawią się głazy wyznaczające kierunki świata. Nad jednym ze stawów powstanie drewniany pomost. Będą się na nim mogły odbywać m.in. minirecitale muzyki klasycznej.

Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z uroków tego miejsca zmodernizowane zostaną również parkingi i ulice dojazdowe. Ponadto wyremontowany zostanie mostek na rzece Rokiciance. Na ulicach pojawi się nowe oświetlenie oraz oznakowanie dróg.

Pochodząca z przełomu XIX i XX w. willa Radogoszcz przejdzie gruntowny remont, który przywróci jej dawną świetność, a zaadaptowanie jej wnętrz na siedzibę galerii etnograficznej ma przyciągnąć turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.