PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontowano drogę nr 932 w Świerklanach

  • PAP    7 listopada 2013 - 12:03
Wyremontowano drogę nr 932 w Świerklanach

Wyremontowany odcinek drogi nr 932 w Świerklanach otwarto w czwartek rano dla kierowców. Fragment drogi, zamknięty od początku sierpnia, wcześniej był wykorzystywany jako część objazdu wciąż budowanego mostu na autostradzie A1 w miejscowości Mszana.
Jak poinformował rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach (ZDW) Ryszard Pacer, ok. 1,2-kilometrowy odcinek ul. Wodzisławskiej w miejscowości Świerklany jest już gotowy. W przyszłym tygodniu wykonawca będzie jeszcze poprawiał zamontowane za nisko studzienki ściekowe, co będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami.

Od czwartku rano - wraz z otwarciem tego odcinka - powrócono tam do organizacji ruchu sprzed remontu. Oznacza to, że objazd niedokończonego odcinka autostrady odbywa się w dwóch wariantach.

Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony od węzła Świerklany powinny poruszać się drogami nr 932 i 78 przez Świerklany, Wodzisław Śląski i Chałupki - do wjazdu na czeską autostradę D1 w Bohuminie. Pojazdy lżejsze mogą jechać drogami wojewódzkimi: nr 932, 930 i 933 do węzła Mszana, a stamtąd czynnym odcinkiem A1 do granicy państwa w Gorzyczkach i połączenia z czeską autostradą D1.

ZDW zamknął odcinek drogi nr 932 w Świerklanach 9 sierpnia. Po wcześniejszych upałach roztopiła się jej nawierzchnia, a wskutek ruchu ciężkich pojazdów korzystających z przewidzianego dla nich objazdu powstały ponad 20-centymetrowe koleiny. Dalsze użytkowanie tak uszkodzonej drogi stało się niebezpieczne. ZDW oszacował koszt niezbędnego remontu na 4 mln zł. Podczas kolejnych sesji Sejmiku Woj. Śląskiego radni m.in. dokonali zmian i przesunięć wygospodarowując środki na niezbędny remont.

Według informacji władz województwa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstępnie godzi się na skierowanie środków na remont dróg wojewódzkich zniszczonych przez ciężki transport, omijający nadal budowany most w Mszanie. Nastąpi to najprawdopodobniej już po otwarciu wciąż nieczynnego odcinka autostrady.

Według obecnych szacunków GDDKiA przewidywany termin dopuszczenia do ruchu odcinka A1 ze Świerklan do granicy państwa w Gorzyczkach to połowa 2014 r. Problemem jest tam most MA532 - ostatni budowany obiekt na tym odcinku. Praktycznie wszystkie pozostałe obiekty i sama konstrukcja autostrady są gotowe bądź na ukończeniu. Przy budowie mostu doszło do dwóch awarii - 22 grudnia 2011 r. i 13 marca 2012 r. Między GDDKiA a byłym wykonawcą, firmą Alpine Bau, trwają spory, kto jest winien problemów przy budowie.

W kwietniu ub. roku Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach wstrzymał prace na moście, a w czerwcu ub. roku zdecydował, że konstrukcja mostu musi być wzmocniona, a to wymaga korekt w projektach i dodatkowych robót. Po tym, jak w połowie maja br. Alpine Bau w zrezygnowała z budowy mostu, GDDKiA ogłosiła, że dokończy realizację programu naprawczego dla tego obiektu.

Prace związane z programem naprawczym, a także pozostałe roboty związane z dokończeniem autostrady wykonuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia. Koszt naprawy w całości ma zostać pokryty z gwarancji bankowych Alpine Bau, które zostały zabezpieczone na rzecz Skarbu Państwa. Obecny terminu realizacji planu naprawczego to koniec marca 2014 r., a otwarcia całej drogi - połowa 2014 r. Pierwotnie odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki miał być gotowy w sierpniu 2010 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.