Wyremontowano kamienice w Szczecinie

Dzięki funduszom unijnym kamienice w centrum Szczecina zostały odnowione. Zobaczcie jak wyglądają po renowacji.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz wraz z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem przekazywali klucze pierwszym lokatorom odrestaurowanego nr 23 (fot.wzp.pl)

Tym razem wypiękniał kwartał nr 23. To budynki mieszczące się przy ulicach: Wojska Polskiego, Bohaterów Getta Warszawskiego i Królowej Jadwigi. Renowacja była możliwa dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Zaadoptowano też teren wokół kamienic

Inwestycja Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego objęła w sumie powierzchnię około 4 tys. m kw. Prace rewitalizacyjne polegały na wyburzeniu lub połączeniu, a także utworzeniu nowych części budynków jak i zagospodarowaniu przylegających do nich terenu. Renowacja dotyczyła lokali przy ulicach: Wojska Polskiego 32 i 34, Bohaterów Getta Warszawskiego 22 i 23 oraz Królowej Jadwigi 44, 45 i 46.

- Rewitalizacje przestrzeni miejskich to gigantyczne przedsięwzięcia zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. To zadania bardzo cenne społecznie, ale jednocześnie bardzo kosztowne. Realizację projektu STBS-u śmiało można określić mianem wzorcowego i modelowego. Ufam, że kwartał 23 będzie tym miejscem w centrum Szczecina, które zacznie tętnić nowym życiem - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W wyniku modernizacji kwartału nr 23 odnowiono część powierzchni mieszkalnych, w tym ich elewacje stropy i okna, zaadaptowano na parterach nowe przestrzenie usługowe oraz stworzono miejsca o charakterze społecznym pod świetlicę środowiskową czy punkt konsultacyjny MOPR. Całość inwestycji uzupełniła infrastruktura rekreacyjna czyli zielone podwórka oraz place zabaw. Mała architektura wzbogacona została dodatkowo o podjazdy dla osób niepełnosprawnych i oświetlenie.

Rewitalizacja za 7,5 mln zł.

- Widzimy założony skutek rewitalizacji, której działania często nie są proste. Renowacja kwartału 23 szczecińskiego śródmieścia łączy w sobie aspekty społeczne, architektoniczne i senioralne, czego przykładem jest utworzenie w tym miejscu Domu Seniora - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Rewitalizacja tej części centrum Szczecina, zrealizowana w ramach dwóch projektów, trwała od lipca 2012 roku. Ich wartość wyniosła prawie 7,5 miliona złotych. Wsparcie unijne to blisko 2,8 miliona złotych.

- Nie ukrywamy, że dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego udało się w dość krótkim czasie zrealizować naszą inwestycję. Pierwsze działania podjęliśmy tak naprawdę w roku 2010, kiedy to 17 wspólnot postanowiło o zmianie oblicza tej części śródmieścia Szczecina - podkreśliła prezes STBS Grażyna Szczotkowska.

Inwestycje wpisały się w założenia 6 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Rozwój funkcji metropolitalnych”, Działanie 6.6 „Rewitalizacja na obszarze metropolitalnym”, Poddziałanie 6.6.1 „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych na obszarze metropolitalnym”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE