PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontowano Muzeum Historyczne w Krakowie

  • PAP    14 czerwca 2012 - 16:41
Wyremontowano Muzeum Historyczne w Krakowie

Nowoczesne zaplecze administracyjne i techniczne zyskało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W czwartek zakończył się trwający 2,5 roku remont Pałacu Krzysztofory, który jest główną siedzibą placówki.
Prace kosztowały ok. 13 mln zł, z czego 8 mln zł przekazała gmina, 3 mln zł Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a 2 mln zł dołożyło Muzeum z własnych środków.

W części Pałacu od ul. Jagiellońskiej mieszczą się m.in. główna serwerownia, wentylatornia, pomieszczeniach dla administracji oraz działów pozyskiwania zbiorów, marketingu i promocji. W podziemiu ukryta została stacja trafo zasilająca cały kwartał Starego Miasta.

"Prace obejmowały prawie tysiąc metrów kwadratowych. Ta część być może nie jest efektowna, bo na ścianach nie wiszą Leonardy, ale to miejsce bardzo dla nas ważne ze względu na możliwości rozwoju, to zaplecze - mózg i silnik technologiczny Muzeum" - mówił dziennikarzom dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

W przyszłości w tej części Muzeum zlokalizowana będzie także strefa przyjazna rodzinom, gdzie będą mogły się bawić małe dzieci.

Prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystego zakończenia prac mówił, że od kilku lat w Krakowie mamy do czynienia z nałogiem budowania muzeów, czego dowodem są m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum AK, Fabryka Schindlera i podziemna trasa pod Rynkiem Głównym (obie to oddziały Muzeum Historycznego).

"Naszym priorytetem było, by do stanu na miarę XXI wieku doprowadzić także Pałac Krzysztofory, który jest główną siedzibą Muzeum Historycznego" - mówił prof. Majchrowski.

Dodał, że ta placówka z frekwencją zbliżającą się do 1 mln zwiedzających rocznie znajduje się w pierwszej trójce polskich muzeów.

Przewodniczący Rady Muzeum Historycznego prof. Jacek Purchla podkreślił, że bardzo ważny jest mecenat samorządu w kulturze i zaangażowanie gminy w prowadzenie muzeów.

"Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że Muzeum Historyczne Miasta wyrosło na lidera nie tylko wszystkich polskich muzeów samorządowych, ale na jednego z liderów nowoczesnego polskiego muzealnictwa" - powiedział prof. Purchla.

Wkrótce ruszy kolejny etap remontu, w skrzydle zachodnim Pałacu, w którym będą się mieścić: część wystawy stałej, centrum konferencyjne, biura i pracownie muzealne. Ta część inwestycji ma kosztować w sumie 24 mln zł, z czego ponad 16,5 mln zł to środki unijne.

Powstały w XVII wieku z połączenia gotyckich kamienic Pałac Krzysztofory jest siedzibą główną Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które ma obecnie 14 oddziałów w 17 budynkach i 247 pracowników. W 2011 r. placówkę odwiedziło 968 tys. osób, a w 2012 r. według szacunków ma być ponad 1 mln 100 tys. zwiedzających.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.