PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontowano Pałac Kultury Zagłębia z Dąbrowy Górniczej

  • PAP    10 października 2014 - 19:27
Wyremontowano Pałac Kultury Zagłębia z Dąbrowy Górniczej

Na remont wpisanego na listę zabytków, socrealistycznego gmachu Pałacu Kultury Zagłębia z Dąbrowy Górniczej wydano prawie 60 mln zł. Prace w nim trwały ponad trzy lata.
Pałac Kultury Zagłębia był budowany w latach 1951-1958. Autorem projektu jest Zbigniew Rzepecki. Hole wykończono marmurem, salę kameralną i salę ślubów drewnianą boazerią oraz taflami luster, a ściany innych pomieszczeń tego socrealistycznego gmachu pokryto ręcznie malowanymi kaflami. "Po ponad trzech latach remontu wszystkie te elementy zyskały zupełnie nowy blask" - poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej Bartosz Matylewicz.

Prace polegały m.in. na uzupełnieniu i wyczyszczeniu marmurów na schodach, ścianach i posadzkach, odrestaurowaniu zabytkowych sztukaterii, boazerii i parkietów, wymianie lub odnowieniu drzwi wewnętrznych. Odrestaurowano też żyrandole, które ponownie będą rozświetlać wnętrza Pałacu Kultury Zagłębia.

Czytaj też:  Pałac Kultury Zagłębia pokaże swoje wyremontowane wnętrza

Unowocześniono scenę w Sali Teatralnej dysponującej ok. 700 miejscami na parterze i balkonach. "Scena znowu będzie obrotowa. Obiekt zyskał również dodatkowe piętro. Na dotychczasowym poddaszu znalazły się nowe pomieszczenia, w tym sala prób orkiestry czy pomieszczenie, które może stać się studiem nagrań" - podało biuro prasowe urzędu. Na parterze obiektu powstała kawiarnia.

Zamontowano dwie przeszklone windy, pojawiły się podjazdy dla inwalidów.

Czytaj też:  Nowy wykonawca remontu dąbrowskiego ośrodka kultury

Podczas prac przy elewacji, wykonano nowe schody zewnętrzne oraz klinkierowe nawierzchnie na poziomie tarasów a przyziemia budynku, w tym podjazdy i przybudówki wykończono piaskowcem. Po zakończeniu prac elewacja została podświetlona. Zmianie uległo też samo otoczenie gmachu, gdzie pojawiły się nowe skwery z zielenią.

Remont, jak dodał Matylewicz, kosztował prawie 60 mln zł.

W związku z otwarciem Pałacu Kultury Zagłębia od piątku do niedzieli odbędzie się wiele imprez, w tym koncerty, wystawa prac plastycznych, gra miejska poświęcona historii gmachu, podczas której zawodnicy będą musieli zmierzyć się z kilkunastoma zadaniami. W programie artystycznym znalazło się też widowisko pt. "Koncert na Ścianie". "Zabezpieczeni linami alpinistycznymi artyści zagrają koncert na ustawionej pionowo scenie" - poinformowano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.