PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontują 200 komend i komisariatów

  • PAP    25 października 2013 - 10:44
Wyremontują 200 komend i komisariatów

- Rozstrzygnięto już 198 przetargów o łącznej wartości 281 mln zł w ramach wartego 1 mld zł programu standaryzacji komend i komisariatów policji na lata 2013-2015. "Program prowadzony jest zgodnie z harmonogramem" - zapewnił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
Zaplanowany do końca 2015 r. program budowy lub modernizacji komend i komisariatów policji w całym kraju zapowiedział przed rokiem premier Donald Tusk. Inwestycjom towarzyszy standaryzacja wyposażenia policyjnych obiektów.

"Program się toczy zgodnie z rozpisanym harmonogramem. Nie ma opóźnień" - powiedział dziennikarzom Sienkiewicz, pytany o medialne doniesienia jakoby program nie był realizowany na czas. "Pierwszy rok jest rokiem pilotażowym, gdzie wydaje się najmniejszą ilość środków, rozpoczynając szereg procedur. Drugi rok, 2014, jest rokiem zasadniczym" - dodał.

Z informacji resortu spraw wewnętrznych wynika, że w ramach programu standaryzacji komend i komisariatów policji rozstrzygnięto już 198 przetargów na remonty i inwestycje. Łącznie opiewają one na ponad 281 mln zł. Do końca roku przewidziane jest rozstrzygnięcie kolejnych 92 przetargów wartych 28,4 mln zł.

Z analiz Komendy Głównej Policji wynika, że ponad połowa komend miejskich i powiatowych oraz komisariatów wymaga remontu albo większych inwestycji: budowy zupełnie nowego obiektu albo rozbudowy lub przebudowy istniejącego.

W ub.r. na zły stan policyjnych nieruchomości zwracały uwagę Najwyższa Izba Kontroli oraz rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

RPO po kontroli, która objęła 48 jednostek policji najniższego szczebla, oceniła, że "wiele jednostek policji znajduje się w stanie bardzo znacznej degradacji technicznej". "Warunki pełnionej tam służby urągają godności ludzkiej, a w skrajnych przypadkach narażają funkcjonariuszy na utratę zdrowia" - napisała prof. Lipowicz. Wymieniła m.in. nieszczelne okna i dachy, zawilgocenie i grzyb, niedomykające się okna i popękane szyby, pęknięcia elewacji i odpadający tynk.

Z kolei NIK podała w swoim raporcie m.in., że z szacunków KGP wynika, iż uzyskanie odpowiedniego standardu technicznego w obiektach służbowych wymagałoby przeznaczenia na działalność inwestycyjno-remontową nieco ponad 2 mld zł.

W całym kraju policja ma ponad 5 tys. obiektów. Według danych z początku roku w tej liczbie jest m.in. 271 komend powiatowych, 65 miejskich i siedem rejonowych (wszystkie w Warszawie) oraz 570 komisariatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: