PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontują bibliotekę w Lesznie

  • AT    27 grudnia 2012 - 16:28
Wyremontują bibliotekę w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie pozostanie przy ulicy Chrobrego, ale mocno się zmieni. Budynek zostanie przebudowany. Będzie ładniejszy, nowocześniejszy i z pewnością bardziej przyjazny dla czytelników.
Jak donosi leszczyński magistrat dyskusje na temat siedziby biblioteki już się zakończyły. Plany były różne. Na przykład takie, aby przenieść ją do dawnej kantyny w Jednostce Wojskowej albo połączyć z Biblioteką Uczelnianą PWSZ przy ul. Opalińskich.

- Biblioteka pozostanie tutaj, przy ulicy Bolesława Chrobrego, w centrum miasta - zapewnia jej dyrektorka Janina Małgorzata Halec.

Już kilka lat temu samorząd Leszna, któremu placówka podlega, starał się o pieniądze na jej remont. Miały pochodzić z Unii Europejskiej. Niestety, nie udało się. Teraz pojawiła się szansa na skorzystanie z funduszy norweskich. Naboru jeszcze nie ma, ale dokumentacja jest w trakcie przygotowania.

Plan zakłada, że biblioteka przejdzie nie tylko gruntowny remont, ale będzie też przebudowana. Najważniejsze zmiany są takie, że przykryty ma zostać dziedziniec pomiędzy budynkami biblioteki i MOK, a prawa strona budynku - nadbudowana.

Przykrycie dziedzińca przezroczystym dachem spowoduje, że będzie on wykorzystywany przez cały rok na imprezy kulturalne, szczególnie czytelnicze. Będzie tam miejsce na zieleń i ławki.

Wszystkie zmiany muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków, bo obiekt pochodzi z XIX wieku i znajduje się w najcenniejszej, zabytkowej części miasta. Biblioteka ma tu swoją siedzibę od połowy lat siedemdziesiątych i nigdy dotąd tak dużej modernizacji nie przechodziła - podaje urząd miasta.

Wykorzystany zostanie także strych biblioteki, do tej pory nieużywany. Znajdzie się w nim sala multimedialna. Dzięki zmianom przybędzie też miejsca na magazyny książek.

Cały obiekt po przebudowie będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od podwórza stanie winda.

Co ważne, w gmachu głównym znajdzie się wypożyczalnia z czytelnią dla dzieci i młodzieży, która dotychczas mieściła się w obiekcie w podwórzu. Zmieni się wypożyczalnia dla dorosłych. Zostanie na piętrze, ale będzie jasna, przestronna, połączona z czytelnią i miejscami do cichej pracy - informuje magistrat.

Galeria Lochy w podziemiach pozostanie, ale wypięknieje. Na nowo urządzone zostaną miejsca poświęcone dwom znanym leszczynianom: pokój poety Stanisława Grochowiaka i gabinet kompozytora Romana Maciejewskiego. Wojciech Maciejewski już zadeklarował, że przekaże Lesznu kolejne cenne pamiątki bo bracie, między innymi oryginalne listy.

Ważne miejsce będą miały w bibliotece dokumenty i inne materiały związane z regionem. Powstanie też ośrodek dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego - podaje urząd.

Ile kosztować będzie ta przebudowa okaże w lutym lub marcu, gdy gotowy będzie projekt budowlany.

- Wyremontowana biblioteka na pewno podniesie rangę naszego miasta - zapewnia dyrektorka MBP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.