PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontują gdyńską Szkołę Muzyczną za kasę z UE

  • PAP    12 listopada 2012 - 17:10
Wyremontują gdyńską Szkołę Muzyczną za kasę z UE

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał umowę, na mocy której Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdyni otrzyma unijne dofinansowanie na przebudowę i rozbudowę budynku oraz zakup szkolnego wyposażenia. Realizacja inwestycji ma potrwać do 2014 r.
Podpisanie umowy przez ministra kultury i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

"Umowa pozwoli na przekształcenie pochodzącego z lat 50. starego gmachu szkolnego w budynek współczesny, z nową i świetnie zaprojektowaną architekturą" - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Zwrócił uwagę, że kompletna przebudowa szkoły ma potrwać ok. 1,5 roku. "Inwestycja powinna być gotowa 1 września 2014 roku" - uściślił.

Zdrojewski zauważył, że uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. "Absolwenci szkoły w Gdyni uzyskują także bardzo dobre na Akademii Muzycznej, przede wszystkim - tej warszawskiej, choć nie tylko" - zauważył szef resortu kultury. Zwrócił uwagę, że dzięki rozbudowie placówki będzie można przyjmować do szkoły coraz więcej osób.

Realizacja inwestycji obejmie przebudowę i adaptację istniejącego budynku - w tym rozbiórkę dwukondygnacyjnej dobudówki, realizację nowej, dobudowanej bryły budynku. Placówka zyska nowe skrzydło, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa z ponad 200 miejscami dla publiczności, sala organowa dla 50-osobowej widowni oraz kabina nagrań.

W całej szkole będzie w sumie 41 sal dydaktycznych. Powierzchnia placówki wyniesie 2,8 tys. mkw. Szkoła będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kupione zostaną ławki, krzesła, tablice, biurka, szafy na instrumenty i nuty, krzesła widowni sali koncertowej oraz organowej, a także instrumenty muzyczne m.in.: fortepiany, pianina, harfa, klawesyny, kotły, werbel i zestaw perkusyjny.

Dzięki rozbudowie inwestycji placówka będzie mogła kształcić więcej uczniów. W roku szkolnym 2014/2015 ma ich być 382 (w roku 2011/2012 do szkoły uczęszczało 337 osób), a w kolejnych latach liczba ta będzie mogła stopniowo wzrastać.

<!-- pagebreak //-->

Oferta edukacyjna ma zostać poszerzona o trzy nowe kierunki nauczania: grę na harfie i klawesynie oraz zajęcia z muzyki kaszubskiej. Co roku w sali koncertowej będzie organizowanych ok. 20 koncertów, a w organowej - 10.

Całkowita wartość projektu wynosi 11,3 mln zł. Dofinansowanie przebudowy i rozbudowy wyniesie 5,5 mln zł.

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego to jedyna publiczna placówka tego typu w Gdyni. Jej tradycje sięgają 1929 r., kiedy powstała pierwsza Szkoła Muzyczna. Istniała do 1934 r. Utworzona niebawem nowa placówka przetrwała do początków wojny. Obecna szkoła została reaktywowana w 1945 r., a upaństwowiona cztery lata później. Od 1996 r. Szkoła Muzyczna I stopnia prowadzona jest przez Miasto Gdynia. W 2007 r. placówka została połączona ze Społeczną Szkołą Muzyczną II stopnia. Wielu uczniów szkoły to finaliści i laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdyni jest jednym z 13 beneficjentów naboru ogłoszonego 1 marca br. Wszystkie projekty zostaną dofinansowane łącznie kwotą 176,5 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.