Wyremontują gliwicki wiadukt

Drogowcy zamkną we wtorek w Gliwicach zrujnowany wiadukt drogi nr 88 nad linią kolejową Katowice-Wrocław. Na czas remontu - do końca października 2013 r. - droga zostanie tam zamknięta. Objazd będzie możliwy lokalnymi ulicami lub autostradami A1 i A4.
Wyremontują gliwicki wiadukt
Przelotowa droga (nr 88) została zbudowana w latach 30. ub. wieku jako fragment częściowo zrealizowanej autostrady z Berlina do Bytomia. Obecnie pełni funkcję północnej obwodnicy Gliwic; na terenie miasta nosi nazwę Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego. Jednym z większych jej obiektów jest wiadukt nad linią kolejową z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla i Wrocławia.

Wiadukt od lat jest uszkodzony. Cztery pasy drogi prowizorycznie zwężone są tam do dwóch, wprowadzono ograniczenie prędkości, a nawierzchnia jest dziurawa. Na początku sierpnia miasto ogłosiło wybór wykonawcy remontu wiaduktu. Za niespełna 13,5 mln zł wykonać go ma firma Banimex z Będzina.

Według informacji Zarządu Dróg Miejskich Gliwice wykonawca zadeklarował rozpoczęcie robót 4 grudnia. Remont obejmie m.in. wzmocnienie konstrukcji stalowej obiektu, odbudowę wyposażenia oraz wyburzenie istniejącego i budowę nowego pomostu. Planowany termin zakończenia prac to październik 2013 r.

Na czas remontu wytyczony zostanie objazd: ul. Portową, estakadą Jana Heweliusza, ul. Perseusza i ul. Pionierów oraz (w stronę Bytomia) ul. Toszecką. Wraz z uruchomieniem objazdu zmienione zostanie pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach ul. Portowej i estakady Jana Heweliusza oraz ul. Portowej i łącznicy DK 88.

W związku z prawdopodobnymi dużymi utrudnieniami po zamknięciu obiektu - gliwicki Zarząd Dróg Miejskich proponuje też korzystanie z objazdu drogi nr 88 autostradami A1 i A4.

Warunkiem rozpoczęcia remontu zniszczonego wiaduktu było w ostatnim czasie ukończenie budowanej w pobliżu ponad 200-metrowej estakady nad torami. Estakada, której nadano imię Jana Heweliusza, od sierpnia tego roku łączy północno-zachodnie dzielnice z centrum miasta.

To również jedyna możliwa droga objazdu zamykanego odcinka DK 88, która dodatkowo nie obciąży centrum zakorkowanego na co dzień miasta. Kosztującą ok. 24 mln zł estakadę w całości sfinansował gliwicki samorząd.

Do końca 2014 r. powinna zakończyć się jeszcze jedna przygotowywana w pobliżu inwestycja. Na węźle DK 88 i ul. Portowej rozpoczynać się będzie bowiem gliwicki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ), czyli głównej arterii aglomeracji katowickiej - wiodącej od Katowic, a kończącej się na razie w centrum Zabrza.

12 grudnia podpisana ma zostać ostatnia umowa z wykonawcą śródmiejskiego odcinka DTŚ w Gliwicach. W ramach przebudowy węzła, który ma być początkiem Trasy powstać ma m.in. nowy wiadukt DK 88 nad ul. Portową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE