PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontują ulice w Zduńskiej Woli

  • PAP    28 listopada 2012 - 19:12
Wyremontują ulice w Zduńskiej Woli

Prawie 1,3 mln zł kosztował remont ul. Dąbrowskiego w Zduńskiej Woli (Łódzkie), który został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. To jedyna inwestycja w powiecie zduńskowolskim w 2012 roku, współfinansowana z tego programu.
ZAKTUALIZOWANA: W ramach remontu ulicy np. położono nową nawierzchnię, wyremontowano chodniki wraz z wjazdami do nieruchomości, wymieniono słupy oświetleniowe. Posadzono też 40 młodych lip.

Wicewojewoda łódzki Paweł Bejda przyznał, że wiele samorządów składa wnioski o dofinansowanie modernizacji tego typu dróg i wielu nie udaje się uzyskać pomocy.

Zwrócił uwagę, że wnioski są "surowo oceniane" i przypomniał, że brane są pod uwagę i wysoko punktowane wszystkie elementy, które poprawiają bezpieczeństwo drogowe oraz fakt, że dane przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z innymi samorządami.

Pieniądze na remont ul. Dąbrowskiego pochodziły z budżetu powiatu zduńskowolskiego (niemal 825 tys. zł), 362 tys. zł dołożyło państwo, a 100 tys. zł - miasto Zduńska Wola.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo - Rozwój - Dostępność jest kontynuacją rządowego programu realizowanego w latach 2008-2011. Program zaproponował ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna; stąd drogi wybudowane i przebudowane w ramach programu potocznie nazywane są "schetynówkami". Co roku budżet państwa i samorządy współfinansowały budowę lub przebudowę dróg lokalnych. Celem programu była taka przebudowa, budowa lub remonty ważnych odcinków dróg lokalnych, by zostały one połączone z siecią dróg wojewódzkich i krajowych.

W latach 2009-2011 w ramach programu zmodernizowano w Polsce ponad 8,2 tys. km dróg powiatowych i gminnych. Do końca 2015 r. ma zostać przebudowanych, zbudowanych i wyremontowanych jeszcze ok. 6,8 tys. km dróg lokalnych.

Jak poinformowała w środę Anna Parzyjagła z biura wojewody łódzkiego, w Łódzkiem w ramach programu w latach 2009-2011 przebudowano, wyremontowano i wybudowano 657,6 km dróg, a w tym roku - 62,3 km dróg.

W 2013 r. na program budowy i przebudowy dróg lokalnych będzie przeznaczone 0,5 mld zł, a nie 1 mld zł, jak wcześniej planowano. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.