PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontują żydowski grobowiec w Gorlicach

  • PAP    13 maja 2011 - 12:36
Wyremontują żydowski grobowiec w Gorlicach

Rada Miasta Gorlice dofinansuje remont żydowskiego ohelu, czyli murowanej kaplicy z grobami ważniejszych osób dla danej wspólnoty.
O przyznanie dotacji na remont ohelu na cmentarzu żydowskim wnioskował burmistrz Gorlic Witold Kochan. Samorząd wesprze przedsięwzięcie blisko 22 tys. zł, co stanowi 30 proc. wartości zadania realizowanego przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie.

Zniszczony przez hitlerowców gorlicki cmentarz żydowski wraz z ohelem został odbudowany w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy wywodzącej się z Gorlic Pauliny Bergman oraz dzięki współpracy Fundacji Rodziny Nissenbaumów, Fundacji „Wieczna Pamięć” i władz miasta Gorlice.

W ohelu znajdują się groby Cwi Hirsza Halbersztama – rabina i cadyka, przewodniczącego sądu rabinackiego w Rudniku, zmarłego w 1918 roku, Barucha Halbersztama – założyciela dynastii chasydzkiej w Nowym Sączu, przewodniczącego sądu rabinicznego w Rudniku i Gorlicach, zmarłego w 1906 roku oraz rabina Pinchasa syna Jehoszuy Eleazara, zmarłego w 1901 roku.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.