PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysyp chętnych do budowy obwodnicy Trójmiasta

  • aw/PAP    3 listopada 2015 - 19:53

Firmy i konsorcja złożyły 40 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S6 obwodnicy metropolii trójmiejskiej między Chwaszczynem a Gdańskiem Południe. Planuje się, że budowa rozpocznie się za ok. 3 lat.
We wtorek (3 listopada) upłynął termin na zgłaszanie wniosków w prowadzonym postępowaniu przetargowym na projekt i budowę drogi ekspresowej S6 obwodnicy metropolii trójmiejskiej na dwóch odcinkach: Chwaszczyno - Żukowo i Żukowo - Gdańsk Południe.

Rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA Piotr Michalski podał, że na każdy z odcinków złożono po 20 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Wnioski złożyły firmy polskie i zagraniczne.

"W najbliższym czasie będzie prowadzona procedura ich weryfikacji; spodziewamy się, że zakończenie tej części przetargu nastąpi w pierwszym kwartale 2016 r." - dodał. W drugim etapie przetargu do zakwalifikowanych podmiotów zostanie przekazane zaproszenie do składania ofert cenowych na realizację robót.

Obwodnicą pojedziemy za 5 lat

Planuje się, że budowa obwodnicy metropolii trójmiejskiej rozpocznie się za ok. 3 lat i potrwa ok. 2. Szacunkowy koszt to ok. 2 mld zł.

Droga, która wraz z obwodnicą Żukowa ma mieć ok. 40 km długości, ma odciążyć m.in. trasy Gdynia-Kościerzyna, Żukowo-Gdańsk i obwodnicę Trójmiasta oraz odkorkować Żukowo i Chwaszczyno. Planowana trasa ma być drogą ekspresową dwujezdniową z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Rozpocznie się na węźle Chwaszczyno (realizowanym w ramach tzw. Trasy Kaszubskiej), wspólnym z drogą S6 (Lębork - Obwodnica Trójmiasta) i zakończy na węźle Gdańsk Południe (skrzyżowanie S7 południowej obwodnicy Gdańska i S6 obwodnicy Trójmiasta). Częścią tej inwestycji będzie obwodnica Żukowa.

Pod koniec ub.r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję środowiskową dla obwodnicy metropolitalnej. Zgodnie z tym dokumentem wzdłuż obwodnicy ma powstać 7 km ekranów akustycznych i 50 przejść dla zwierząt. Obwodnica ma przebiegać przez tereny, które są siedliskami wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt. Trasa przejdzie np. przez tzw. obszary chronionego krajobrazu Dolina Raduni i Otomina oraz w pobliżu tzw. alei pomnikowej utworzonej przez 580 okazów lipy drobnolistnej przy drodze Leźno - Pępowo.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.