PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzmocnią Pobrzeże Koszalińskie

  • PAP    3 grudnia 2013 - 09:09
Wzmocnią Pobrzeże Koszalińskie

Niemal 4 km brzegu morskiego na Pobrzeżu Koszalińskim zostaną w latach 2014-2015 umocnione przy wsparciu z unijnych funduszy. Szacunkowa wartość projektu to 92,8 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie 78,9 mln zł.
W piątek w Koszalinie (Zachodniopomorskie) umowę w tej sprawie podpisali prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin.

Unijna dotacja w wysokości 78,9 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 13,9 mln zł na realizację projektu wyłoży Skarb Państwa. Celem projektu jest zahamowanie erozji wybrzeża i utrzymanie obecnej linii brzegowej.

Brzeg, jak poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej, zostanie umocniony na 5 odcinkach Pobrzeża Koszalińskiego o łącznej długości 3,8 km.

W Jarosławcu (gm. Postomino) na długości 1,6 km zbudowanych zostanie 5 falochronów i 7 ostróg brzegowych o kształcie litery "T". Wykonany zostanie również po raz pierwszy w Polsce - jak podkreślił dyrektor Bobin - drenaż plaży i klifu wraz z koluwium, czyli zgromadzonym pod klifem osadem powstałym w wyniku przemieszczania się skał.

W Unieściu (gm. Mielno) na wysokości odtworzonego niedawno kanału jamneńskiego powstanie ażurowy (niezwiązany z dnem na całej długości) 250-metrowy falochron osłaniający o kształcie litery "S" oraz dwie opaski brzegowe, każda o długości 250 m. Falochron, jak powiedział dyr. Bobin, także będzie pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce.

W Chłopach (gm. Mielno) zbudowana zostanie opaska brzegowa z kamienia o długości 320 m.

W Sianożętach (gm. Ustronie Morskie) na odcinku 200 m wykonane będą 3 ostrogi brzegowe typu "I".

W Dźwirzynie (gm. wiejska Kołobrzeg) na długości 1,12 km brzegu powstanie 11 ostróg - 6 typu "T" i 5 typy "I".

Szef Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin powiedział w piątek, że przetargi na inżynierów kontraktu (firmy, które będą nadzorować inwestycje) zamierza ogłosić jeszcze w tym roku; na wykonawców inwestycji - na przełomie lat 2013/2014. Prace na Pobrzeżu Koszalińskim miałyby się zacząć wiosną 2014 r. i zakończyć na przełomie kwietnia i maja 2015 r.

Ochrona Pobrzeża Koszalińskiego to piąty duży projekt tego typu realizowany przez Urząd Morski w Słupsku. W latach 2010-2012 instytucja przeprowadziła odbudowę 3,3 km plaży w Kołobrzegu, co kosztowało 63,8 mln zł.

Podobna inwestycja jest obecnie prowadzona na 8 km plaży na wschód od portu Darłowo. Ustalony w przetargu koszt to 75,8 mln zł, ale kwota ta, jak powiedział PAP dyr. Bobin, w związku z dodatkowymi pracami wzrośnie. Również termin zakończenia prac zostanie przesunięty o dwa miesiące, do marca 2014 r.

Wiosną 2014 r. prawdopodobnie rozpocznie się odbudowa 4,5 km brzegu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka-Wicko Morskie.

Trwa przetarg na odbudowę 4,5-kilometra brzegu w Łebie, Rowach i Ustce. Projekt jest szacowany na 160,9 mln zł. Do I etapu postępowania - dopuszczenie do udziału - zgłosiło się 8 firm. Wszystkie, po weryfikacji ich możliwości wykonawczych, zostały zaproszone do składania propozycji cenowych. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 19 grudnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.