Wzmocnią Pobrzeże Koszalińskie

Niemal 4 km brzegu morskiego na Pobrzeżu Koszalińskim zostaną w latach 2014-2015 umocnione przy wsparciu z unijnych funduszy. Szacunkowa wartość projektu to 92,8 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie 78,9 mln zł.
Wzmocnią Pobrzeże Koszalińskie

W piątek w Koszalinie (Zachodniopomorskie) umowę w tej sprawie podpisali prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin.

Unijna dotacja w wysokości 78,9 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 13,9 mln zł na realizację projektu wyłoży Skarb Państwa. Celem projektu jest zahamowanie erozji wybrzeża i utrzymanie obecnej linii brzegowej.

Brzeg, jak poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej, zostanie umocniony na 5 odcinkach Pobrzeża Koszalińskiego o łącznej długości 3,8 km.

W Jarosławcu (gm. Postomino) na długości 1,6 km zbudowanych zostanie 5 falochronów i 7 ostróg brzegowych o kształcie litery "T". Wykonany zostanie również po raz pierwszy w Polsce - jak podkreślił dyrektor Bobin - drenaż plaży i klifu wraz z koluwium, czyli zgromadzonym pod klifem osadem powstałym w wyniku przemieszczania się skał.

W Unieściu (gm. Mielno) na wysokości odtworzonego niedawno kanału jamneńskiego powstanie ażurowy (niezwiązany z dnem na całej długości) 250-metrowy falochron osłaniający o kształcie litery "S" oraz dwie opaski brzegowe, każda o długości 250 m. Falochron, jak powiedział dyr. Bobin, także będzie pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce.

W Chłopach (gm. Mielno) zbudowana zostanie opaska brzegowa z kamienia o długości 320 m.

W Sianożętach (gm. Ustronie Morskie) na odcinku 200 m wykonane będą 3 ostrogi brzegowe typu "I".

W Dźwirzynie (gm. wiejska Kołobrzeg) na długości 1,12 km brzegu powstanie 11 ostróg - 6 typu "T" i 5 typy "I".

Szef Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin powiedział w piątek, że przetargi na inżynierów kontraktu (firmy, które będą nadzorować inwestycje) zamierza ogłosić jeszcze w tym roku; na wykonawców inwestycji - na przełomie lat 2013/2014. Prace na Pobrzeżu Koszalińskim miałyby się zacząć wiosną 2014 r. i zakończyć na przełomie kwietnia i maja 2015 r.

Ochrona Pobrzeża Koszalińskiego to piąty duży projekt tego typu realizowany przez Urząd Morski w Słupsku. W latach 2010-2012 instytucja przeprowadziła odbudowę 3,3 km plaży w Kołobrzegu, co kosztowało 63,8 mln zł.

Podobna inwestycja jest obecnie prowadzona na 8 km plaży na wschód od portu Darłowo. Ustalony w przetargu koszt to 75,8 mln zł, ale kwota ta, jak powiedział PAP dyr. Bobin, w związku z dodatkowymi pracami wzrośnie. Również termin zakończenia prac zostanie przesunięty o dwa miesiące, do marca 2014 r.

Wiosną 2014 r. prawdopodobnie rozpocznie się odbudowa 4,5 km brzegu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka-Wicko Morskie.

Trwa przetarg na odbudowę 4,5-kilometra brzegu w Łebie, Rowach i Ustce. Projekt jest szacowany na 160,9 mln zł. Do I etapu postępowania - dopuszczenie do udziału - zgłosiło się 8 firm. Wszystkie, po weryfikacji ich możliwości wykonawczych, zostały zaproszone do składania propozycji cenowych. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 19 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE