PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzrosły inwestycje w strefach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 kwietnia 2011 - 07:38
Wzrosły inwestycje w strefach

Nakłady firm zadeklarowane do końca kwietnia są większe w porównaniu z 2010 r. o pół miliarda złotych. Połowa nowych projektów to inwestycje spółek już w obecnych strefach.
Pierwsze miesiące 2011 r.u okazały się dla specjalnych stref ekonomicznych lepsze niż rok wcześniej. Według informacji zebranych przez „Rzeczpospolitą” łączna wartość zadeklarowanych od stycznia do końca kwietnia inwestycji przekracza 1,8 mld zł. To blisko pół miliarda więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Wtedy inwestorzy zobowiązali się wyłożyć niecałe 1,3 mld zł.

Czytaj też: Strefy potrzebują elastycznych granic

Eksperci z firm doradczych uważają, że kolejne miesiące przyniosą umocnienie tego trendu.

Niektóre strefy, jak Krakowski Park Technologiczny czy pomorska, przyciągnęły w pierwszym kwartale inwestycje o łącznej wartości większej niż w całym roku ubiegłym. Strefa starachowicka od początku roku podpisała siedem umów inwestycyjnych wartych przeszło 113 mln zł, podczas gdy przez 12 miesięcy 2010 roku wydała tylko pięć zezwoleń na niecałe 117 mln zł.

Dziewięć razy więcej (149 mln zł) niż w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku (16 mln zł) ma zyskać na wydanych do końca kwietnia zezwoleniach strefa legnicka.

Czytaj też: Strefy powinny się odnowić

Największą wartość inwestycji zapowiedziały firmy, które uzyskały nowe zezwolenia w Wałbrzyskiej SSE – 350 mln zł. To więcej niż połowa deklarowanej wartości przedsięwzięć w tej strefie z całego ubiegłego roku.

Ośmiokrotnie więcej (256 mln zł) niż w tym czasie przed rokiem warte są nowe inwestycje w strefie łódzkiej. Pięć wydanych od początku roku zezwoleń przyniesie 185 nowych etatów i pozwoli na utrzymanie 2,5 tys. już istniejących. Obecnie sześć kolejnych spółek czeka na rozszerzenie obszaru strefy. Jeśli taka decyzja zapadnie, nakłady wzrosną o 318 mln zł, a liczba etatów o ponad 650.

Czytaj też: Strefa ekonomiczna urośnie

Blisko połowa nowych zezwoleń wydawana jest firmom, które już wcześniej w danej strefie zainwestowały. Tak jest m.in. w największej z istniejących 14 stref, Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Czytaj też: Strefa wreszcie ożyje

Według Ministerstwa Gospodarki na koniec 2010 roku wartość już zrealizowanych inwestycji w strefach przekroczyła 73 mld zł, a łączna liczba nowych miejsc pracy sięgnęła 167 tys. W sumie na terenie stref pracuje ponad 225 tys. osób – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.