PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzrost VAT najbardziej odczują hotele wyższych klas

  • RAF    21 września 2009 - 15:37

Gdyby obecna 7 proc. stawka VAT na usługi gastronomiczne i hotelarskie została podniesiona do 22 proc. najwięcej straciłyby hotele pięciogwiazdkowe oraz obiekty 4 i 5 gwiazdkowe z rozbudowanymi usługami SPA&Wellness – informuje Instytut Hotelarstwa.
Przy okazji dyskusji nad zmianą stawek VAT głośno mówi się ostatnio w branży hotelarskiej o zakusach Ministerstwa Finansów na stawki VAT na usługi hotelarskie i gastronomiczne, których poziom wynosi obecnie 7 proc. Wprawdzie i ministerstwo finansów i sam premier Donald Tusk, uspokajają, że na razie (przynajmniej w roku 2010) zmian nie będzie - Instytut Hotelarstwa już rozpoczął jednak lobbing na rzecz utrącenia raczkującego pomysłu.

Wzrost podatku VAT - zdaniem instytutu - może w pierwszym okresie doprowadzić do zmniejszenia obrotów obiektów konferencyjnych. Jednak tu transakcje zwykle odbywają się między przedsiębiorcami i liczy się cena netto - zatem, jak piszą hotelarze w tym segmencie, po pierwszym szoku, sytuacja wróci do normy. Ofiarą podwyższonego VAT będą jednak na pewno duże, luksusowe hotele i obiekty SPA. Takie 4 i 5 gwiazdkowe, nastawione na obsługę indywidualnych turystów.

Jak zagrożone hotele będą się przed zmianami bronić?

- Bez wątpienia wzrost stawki VAT na usługi noclegowe doprowadzi do dalszej ucieczki w szarą strefę kolejnych obiektów hotelarskich, którzy dzisiaj w miarę rzetelnie prowadzą fiskalizację sprzedaży. Czy budżet na tym straci? Bez dwóch zdań tak. Jak dużo? Ostrożne szacunki Instytutu Hotelarstwa mówią, że więcej niż 15% wartości. A więc podwyżka stawki VAT na usługi noclegowe zostanie zniwelowana zmniejszeniem się ilości płacących ów podatek - czytamy w komunikacie branżowej organizacji.

Wielkość szarej strefy noclegowej oceniana jest dziś w Polsce na 160 do 180 tys. łóżek, udostępnianych przeważnie sezonowo (latem nad morzem, zimą w górach), co może stanowić nawet do 20 proc. całej bazy noclegowej w Polsce - podaje Instytut Hotelarstwa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.