PARTNER PORTALU
  • BGK

Z powodu remontu zamknięty Kopiec Wolności

  • PAP    12 lipca 2011 - 13:48
Z powodu remontu zamknięty Kopiec Wolności

Z powodu prac remontowych od wtorku nie można wejść na kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
Przez najbliższych kilka tygodni prostowana będzie platforma na szczycie pomnika, która przechyliła się po zeszłorocznych deszczach.

Jak poinformował przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego Jerzy Bukowski, w ramach remontu pomnika, który trwa od czerwca tego roku, przyszła na kolej lekko przechyloną platformę szczytową.

„Trzeba ją rozebrać i równo ustawić na nowo. Wiąże się to z zamknięciem kopuły kopca dla zwiedzających” – zaznaczył Bukowski.

Według niego, zakaz wejścia na zabytek będzie trwał kilka tygodni. Cały remont kopca powinien się zakończyć w listopadzie tego roku. „Mam nadzieję, że na święto 11 Listopada kopiec będzie już gotowy” – zaznaczył przewodniczący.

Do uszkodzeń kopca Piłsudskiego doszło podczas ulew w maju zeszłego roku. Obsunął się fragment południowo-wschodniego zbocza. W ramach remontu wymieniana jest tam ziemia, a zbocze – stabilizowane i pokrywane specjalną siatką wzmacniającą.

Prace, na które przeznaczono blisko 2 mln zł, są finansowane z budżetu miasta oraz funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Usypany w latach 1934-1937 kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany także „Mogiłą Mogił”, to największy kopiec w Polsce. Według ostatnich pomiarów ma on blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy.

Złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Po katastrofalnych ulewach w 1996 i 1997 roku osunęło się 65 proc. zboczy Kopca Piłsudskiego. Remont trwał pięć lat i kosztował 6,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.