Z powodu remontu zamknięty Kopiec Wolności

Z powodu prac remontowych od wtorku nie można wejść na kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
Z powodu remontu zamknięty Kopiec Wolności

Przez najbliższych kilka tygodni prostowana będzie platforma na szczycie pomnika, która przechyliła się po zeszłorocznych deszczach.

Jak poinformował przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego Jerzy Bukowski, w ramach remontu pomnika, który trwa od czerwca tego roku, przyszła na kolej lekko przechyloną platformę szczytową.

„Trzeba ją rozebrać i równo ustawić na nowo. Wiąże się to z zamknięciem kopuły kopca dla zwiedzających” – zaznaczył Bukowski.

Według niego, zakaz wejścia na zabytek będzie trwał kilka tygodni. Cały remont kopca powinien się zakończyć w listopadzie tego roku. „Mam nadzieję, że na święto 11 Listopada kopiec będzie już gotowy” – zaznaczył przewodniczący.

Do uszkodzeń kopca Piłsudskiego doszło podczas ulew w maju zeszłego roku. Obsunął się fragment południowo-wschodniego zbocza. W ramach remontu wymieniana jest tam ziemia, a zbocze – stabilizowane i pokrywane specjalną siatką wzmacniającą.

Prace, na które przeznaczono blisko 2 mln zł, są finansowane z budżetu miasta oraz funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Usypany w latach 1934-1937 kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany także „Mogiłą Mogił”, to największy kopiec w Polsce. Według ostatnich pomiarów ma on blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy.

Złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Po katastrofalnych ulewach w 1996 i 1997 roku osunęło się 65 proc. zboczy Kopca Piłsudskiego. Remont trwał pięć lat i kosztował 6,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE