PARTNER PORTALU
  • BGK

Z RPO wydanych zostanie na zabytki ponad 39,2 mln euro

  • PAP/AS    31 stycznia 2016 - 14:18
Z RPO wydanych zostanie na zabytki ponad 39,2 mln euro
Ratusz w Rzeszowie (fot. Kinski85/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Ponad 39,2 mln euro przeznaczonych będzie na ochronę dziedzictwa narodowego na Podkarpaciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze będą mogły być wydane m.in. na prace konserwatorskie i zakup starodruków.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, środki mają być przeznaczone przede wszystkim na realizację działań, które podniosą atrakcyjność kulturową regionu i zwiększą dostępność zabytków.

Pierwsze konkursy dedykowane ochronie dziedzictwa kulturowego ogłoszone mają zostać w III kwartale br. Pieniądze będą mogły być przeznaczone nie tylko na prace konserwatorskie czy restauratorskie, ale również na zakup muzealiów, starodruków, zabytkowych archiwaliów oraz księgozbiorów.

Leyko dodał, że pieniądze będą mogły być przeznaczone również na przebudowę lub zakup wyposażenia w zakresie infrastruktury służącej udostępnianiu zabytków również osobom niepełnosprawnym. Na dofinansowanie będą mogły liczyć również teatry, biblioteki, domy kultury czy galerie sztuki.

Projekty w naborach składać będą mogły m.in. samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy kościoły i związki wyznaniowe.

Leyko zaznaczył, że z RPO nie będą wspierane projekty dotyczące budowy od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej. Pieniądze nie będą również przeznaczane na wystawy czy festiwale kulturalne.

„Naszym założeniem jest, aby głównym efektem realizacji tych projektów, które otrzymają dofinansowanie był wzrost liczby odwiedzin w tych miejscach” - podkreślił rzecznik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.