PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Rzeszowa do Przemyśla w komforcie

  • pt    17 grudnia 2013 - 08:39
Z Rzeszowa do Przemyśla w komforcie

Ponad 16 mln zł kosztował nowy szynobus , który w Rzeszowie został przekazany Przewozom Regionalnym przez marszałka woj. podkarpackiego. Pociąg będzie kursował na trasie Rzeszów-Przemyśl.
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zapowiedział, że na podkarpackich torach wkrótce pojawi się jeszcze sześć nowych szynobusów. "Inwestycje w nowy tabor powinny poprawić komfort korzystania z transportu kolejowego w województwie" - dodał Ortyl.

Szynobus dostarczyła  firma Newag z Nowego Sącza. Jej prezes Zbigniew Konieczek zaznaczył, że wyposażenie pociągu jest na bardzo wysokim poziomie. "Takich szynobusów nie spotyka się codziennie na polskich torach" - powiedział.

Szynobus będzie mógł jechać z prędkością do 160 km/h; zmieści ponad 300 pasażerów. Wyposażony jest m.in. w windy dla niepełnosprawnych, w środku znajdują się dwa biletomaty. Cały pojazd jest objęty monitoringiem oraz klimatyzowany. W szynobusie będzie można korzystać bezpłatnie z internetu poprzez WiFi.

Szynobus składa się z trzech wagonów, jest pomalowany w niebiesko-zielone barwy, które nawiązują do logo Podkarpacia. Pociąg nosi imię kardynała Adama Kozłowieckiego, dlatego na pojeździe znajdzie się także herb kardynała - z taką prośbą zwróciła się do zarządu województwa Fundacja im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic"

W latach 2014-2015 zarząd województwa podkarpackiego planuje kupić kolejnych sześć pojazdów szynowych. Będą one finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego i z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość tych zamówień to blisko 79 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: