PARTNER PORTALU
  • BGK

Za 120 mln Kielce zyskają wjazd na krajową trasę

  • PAP    17 stycznia 2013 - 17:33
Za 120 mln Kielce zyskają wjazd na krajową trasę

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Paweł Szaciłło podpisali w czwartek umowę na dofinansowanie budowy wyjazdu z miasta na krajową trasę nr 73. Na inwestycję przeznaczono 120 mln zł.
Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu "Rozbudowa ul. Ściegiennego w ciągu drogi krajowej nr 73 w Kielcach" oznacza zabezpieczenie finansowe inwestycji planowanej przez władze stolicy województwa świętokrzyskiego od prawie 10 lat. W ubiegłym roku jednopasmową ul. Ściegiennego przejechało ponad 13 mln pojazdów, co daje średnią około 36 tys. samochodów na dobę.

Gmina Kielce na dotychczasowe przygotowania do rozpoczęcia inwestycji wydała blisko 21 mln zł.

"Miasto, starając się o dofinansowanie, wykupiło około 200 działek, mamy też pełną dokumentację inwestycji. Przetarg na jej realizację powinien być rozstrzygnięty w najbliższym czasie, a prace rozpoczną się wiosną. Jest to dobra informacja nie tylko dla mieszkańców Kielc, ale całej południowej części regionu, korzystającej z tej trasy" - podkreślił po podpisaniu umowy prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Dodał, że w uzyskaniu dofinansowania pomogli miastu świętokrzyscy posłowie, którzy lobbowali w ministerstwie transportu, podkreślając rangę inwestycji dla komunikacji w regionie.

P.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych podkreślił, że inwestycja, która ma zapewnione 120 mln zł dofinansowania z pieniędzy unijnych, jest jedną z najważniejszych i największych rozpoczynanych obecnie w regionie świętokrzyskim. "Projekt jest bardzo dobrze opracowany, a przygotowania do jego rozpoczęcia zaawansowane. Teraz pozostaje czekać na wnioski o płatności" - powiedział Szaciłło.

W ramach inwestycji ma powstać blisko 5 km dwupasmowej ul. Ściegiennego wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi i drogami dojazdowymi. Uporządkowana zostanie również infrastruktura podziemna. W lutym, jak poinformował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach Piotr Wójcik, przeprowadzona zostanie wycinka drzew, aby wykonawca mógł zacząć prace wczesną wiosną. W 2015 roku kierowcy powinni już jeździć nową trasą.

Do przetargu na wykonanie ul. Ściegiennego oferty zgłosiło 11 firm. Najtańsza oferta opiewa na 65 mln 800 tys. zł, najdroższa prawie 137 mln zł. Inwestycja otrzyma 85 proc. dofinansowania z pieniędzy Programu Infrastruktura i Środowisko. Jej ostateczna cena i wykonawcy powinni być znani do końca stycznia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.