Za pieniądze na lotnisko będą drogi wojewódzkie

Zarząd województwa podlaskiego wybrał dwie pierwsze inwestycje drogowe, które będą realizowane w regionie z pieniędzy zarezerwowanych pierwotnie na budowę lotniska.
Za pieniądze na lotnisko będą drogi wojewódzkie
To droga Janów-Korycin oraz obwodnica Księżyna koło Białegostoku.

Już wcześniej władze województwa informowały, że nie uda się w wymaganym terminie wydać zarezerwowanych na lotnisko pieniędzy z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

By pieniądze nie przepadły, będą wydane za zgodą Komisji Europejskiej w inny sposób, m.in. na inwestycje na drogach wojewódzkich.
Jak poinformowała Urszula Arter z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, droga wojewódzka nr 671 Janów-Korycin oraz obwodnica Księżyna zostaną łącznie dofinansowane sumą około 100 mln zł.

Obwodnica Księżyna ma być budowana w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje odcinek Horodniany-Księżyno, drugi: Księżyno-Markowszczyzna wraz z przebudową mostu na rzece Narew koło miejscowości Bokiny.

Zarząd województwa zdecydował też we wtorek, że na dalsze prace przygotowawcze do budowy lotniska regionalnego będą przeznaczone z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 23 mln zł.

Pieniądze te będą wykorzystane na koszty przygotowywania dokumentacji projektowej, wykupy gruntów, dokumentację środowiskową, wszystkie wymagane prawem zezwolenia.

Arter przypomniała, że sama budowa lotniska będzie dofinansowana z UE po 2013 roku.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, gdzie powstanie podlaskie lotnisko. Trzeba przygotować nowy raport środowiskowy. Raport jest dokumentem potrzebnym do uzyskania decyzji środowiskowej, która określa wszystkie uwarunkowania środowiskowe danej inwestycji. Bez tej decyzji nie można otrzymać pozwolenia na budowę.

Od czerwca trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tego raportu. Poprzedni raport, na podstawie którego nie udało się uzyskać decyzji środowiskowej, przygotowywało konsorcjum firm Arup i Ekoton.

Władze województwa przygotowują pozew do sądu przeciwko tym firmom, od których będą się domagały zwrotu 1,8 mln zł zapłaconych za raport. Pozew nie został jeszcze wysłany.

Nowy raport oddziaływania na środowisko ma być opracowany dla trzech lokalizacji lotniska: w Sanikach (gmina Tykocin), Topolanach (gmina Michałowo) oraz Kowalowcach (gmina Zabłudów).

Lotnisko ma być kluczową inwestycją w regionie, która ma powstać dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Ma kosztować około 493 mln zł. By pieniądze nie przepadły, lotnisko powinno powstać do końca 2015 roku, ale już wiadomo, że jest to mało realne.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE