PARTNER PORTALU
  • BGK

Za rok drogowcy trafią na bruk

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    22 listopada 2011 - 07:10
Za rok drogowcy trafią na bruk

Nawet 20 tys. osób pracujących przy budowie szybkich tras może stracić pracę.
W Polsce brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych jest jednym z powodów opóźnień w budowie autostrad – alarmuje „Puls Biznesu”.

Tak przynajmniej wynika z raportów niezależnych inżynierów nadzorujących realizację drogowych kontraktów. Wkrótce cenieni dziś na budowach pracownicy mogą trafić na bruk.

„Za rok zaczną się problemy, bo kończyć się będzie realizacja kontraktów autostradowych. Z 45-50 tys. osób zatrudnionych przy budowie dróg pracę może stracić nawet 15-20 tys. osób. Nie ma szans, by planowane przez wiele firm budowlanych przekwalifikowanie się z drogownictwa na inne dziedziny budownictwa pozwoliło zachować obecny stan zatrudnienia” – uważa Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

W obecnej pespektywie unijnej – na lata 2007-13 – realizacja kontraktów drogowych zaczęła nabierać tempa dopiero w 2009 r., a szczyt realizacji przypada na rok 2012. Jeśli inwestycje drogowe, które będą finansowane z unijnego budżetu na lata 2013-20, rozpędzą się dopiero w 2015 r., to wiele firm może nie doczekać ich realizacji.

Wiele firm z zagranicznymi korzeniami, które w Polsce liczyły na rozwój dzięki inwestycjom na EURO 2012, dziś myśli o odwrocie. „Małe i średnie firmy specjalizujące się w budowie dróg czekają trudne czasy. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szukać możliwości dywersyfikacji działalności, czy też zawiesić działalność na polskim rynku” – mówi w „Pulsie Biznesu” Zbigniew Kotlarek, prezes MSF, która w Portugalii jest liczącym się graczem, ale na polskim rynku drogowym jest mniejszą spółką.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Koral, 2011-11-22 12:31:00

    to wszystko jest bardzo irytujące...
  • Brax, 2011-11-22 11:06:12

    Trzeba sie spieczyć.Bo już niedługo może być za póżno.Nie,nigdy nie jest za póżno.