PARTNER PORTALU
  • BGK

Za unijną kasę skanalizują 7 miejscowości

  • PAP    25 stycznia 2013 - 20:30
Za unijną kasę skanalizują 7 miejscowości

Ponad 13,2 mln zł dofinansowania na budowę 28 km kanalizacji sanitarnej przekaże spółce Ekowod z Namysłowa z unijnych pieniędzy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek.
Całkowity koszt budowy kanalizacji, którą realizuje Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych Ekowod Spółka z o.o. w Namysłowie, wyniesie ponad 30,7 mln zł. Inwestycja ruszyła w 2010 dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej zakończenie planowane jest na rok 2015.

"Do połowy 2016 roku chcemy podłączyć do sieci ponad trzy tysiące mieszkańców" - zapowiedział prezes zarządu spółki Ekowod Artur Masiowski.

Dofinansowanie przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pochodzić będzie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę spółka Ekowod wniesie jako wkład własny. Pieniądze na to stanowić będzie kolejna pożyczka z WFOŚiGW.

"Tę pierwszą, którą wzięliśmy by rozpocząć budowę sieci, chcemy spłacić z unijnego dofinansowania. Wtedy będziemy mogli się ubiegać w Funduszu o kolejną" - wyjaśnił Masiowski.

Pożyczki udzielane w takich przypadkach przez WFOŚiGW oprocentowane są na poziomie 2,5 proc. w skali rocznej i przyznawane na 10 lat.

Prezes opolskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Zbigniew Figas podkreślił, że pożyczka wzięta już wcześniej przez Ekowod umożliwiła jej szybki start. "Dzięki temu dziś spółka ma unijne dofinansowanie i budowę sieci zrealizowaną w około 40 procentach" - stwierdził Figas.

"Takie zaplanowanie tego przedsięwzięcia sprawiło, że nie mamy żadnych obaw co do zakończenia prac na czas" - dodał prezes spółki.

Prezes spółki Ekowod podał, że w ramach inwestycji skanalizowanych zostanie siedem miejscowości: Jakubowice i Idzikowice w gminie Wilków oraz Rychnowice, Smarchowice Wielkie, Łączany, Ziemiełowice i Jastrzębie w gminie Namysłów. "Dodatkowo w ramach tego projektu zaplanowana jest rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Namysłowie" - dodał.

Masiowski zaznaczył, że projekt został tak pomyślany, by umożliwić rozbudowywanie sieci w gminach ościennych. "Część z nich już z tego skorzystała" - stwierdził.

Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych "Ekowod" Spółka z o.o. w Namysłowie jest spółką międzygminną gmin Namysłów, Wilków, Domaszowice, Świerczów i Pokój.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.