PARTNER PORTALU
  • BGK

Za uszkodzenie auta przez dziurę w jezdni płaci zarządca drogi

  • pt    21 marca 2017 - 13:48
Za uszkodzenie auta przez dziurę w jezdni płaci zarządca drogi
Dane gromadzone przez GDDKiA pokazują, że 39,4 proc. polskich dróg krajowych znajduje się w złej kondycji. (fot.rf.gov.pl)

Dane gromadzone przez GDDKiA pokazują, że 39,4 proc. polskich dróg krajowych znajduje się w złej kondycji, z czego stan 14,1 proc. określono jako krytyczny. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim. Najmniej działań potrzebnych jest z kolei w województwie zachodniopomorskim.
• Wraz z nadejściem wiosny każdego roku pogarsza się stan dróg – po zimie pojawiają się dziury i pęknięcia, które mogą być powodem uszkodzenia samochodu.

• Ponad 8 tys. km dróg krajowych w Polsce wymaga naprawy, najgorzej pod tym względem jest w woj. wielkopolskim.

• Za uszkodzenia samochodu spowodowane złym stanem nawierzchni można ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

Dane gromadzone przez GDDKiA pokazują, że 39,4 proc. polskich dróg krajowych znajduje się w złej kondycji, z czego stan 14,1 proc. określono jako krytyczny.

Najgorzej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie do poprawy kwalifikuje się 47,3 proc. dróg krajowych. Najmniej działań potrzebnych jest z kolei w województwie zachodniopomorskim, tam stan aż 85,1 proc.dróg zaklasyfikowano jako dobry lub zadowalający.

Jednym z czynników wpływających na jakość nawierzchni dróg w Polsce są częste wahania temperatury - spadki poniżej i powroty powyżej zera stopni C. Po zimie na drogach pojawiają się dziury i pęknięcia, które zagrażają nie tylko komfortowi i bezpieczeństwu jazdy, ale stają się też przyczyną uszkodzeń pojazdów - przede wszystkim opon i felg.

- W przypadku uszkodzenia pojazdu z powodu złego stanu drogi jego właściciel zawsze ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Co roku późną zimą i wczesną wiosną liczba tego typu spraw gwałtownie rośnie. Kierowcy muszą pamiętać, że odpowiedzialność za zdarzenia powstałe na dziurawej jezdni ponosi zarządca drogi, na której doszło do zdarzenia. I to on jest w związku z tym zobowiązany do naprawienia szkody, czyli pokrycia kosztów naprawy auta czy motocykla. Rynkowa praktyka pokazuje, że większość zarządców posiada ubezpieczenie OC, więc kierowcom rekompensatę wypłacają zazwyczaj ubezpieczyciele - mówi Michał Makarczyk, dyrektor likwidacji szkód w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Co robić po szkodzie?

O zdarzeniu należy w pierwszej kolejności powiadomić policję, która sporządzi notatkę ze szczegółowym opisem okoliczności powstania szkody.

Następnie trzeba zgłosić sprawę do odpowiedniego zarządcy drogi, który albo przekaże informację o zdarzeniu do swojego ubezpieczyciela, albo udostępni poszkodowanemu dane o posiadanej polisie odpowiedzialności cywilnej – w tej drugiej sytuacji właściciel uszkodzonego pojazdu samodzielnie zgłasza się do zakładu ubezpieczeń.

W kontekście starania się o odszkodowanie bardzo ważne jest udokumentowanie zdarzenia w należyty sposób. - Kluczowe jest zrobienie zdjęć miejsca powstania szkody, na których widoczny jest zły stan nawierzchni, np. wyrwy, a także sfotografowanie wszystkich uszkodzeń pojazdu. W miarę możliwości można także zebrać oświadczenia od ewentualnych świadków. Warto również zauważyć, że polisa OC zarządcy drogi jest dobrowolna, a w przypadku jej braku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie jezdni w odpowiednim stanie będzie musiał pokryć szkodę z własnego budżetu – dodaje Michał Makarczyk z Compensy.

Naprawa z własnej polisy

Z różnych przyczyn otrzymanie odszkodowania może być jednak utrudnione, m.in. w związku ze złamaniem przez kierowcę przepisów ruchu drogowego (np. przekroczenie prędkości) lub ustawionym ostrzeżeniem o złym stanie nawierzchni.

W takim wypadku właściciel pojazdu również może ubiegać się o rekompensatę, o ile posiada dobrowolną polisę AC. Likwidacja szkody spowoduje jednak wzrost składki przy zakupie kolejnego ubezpieczenia.

Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które zapewniają wsparcie w przypadku problemów z kołami i jednocześnie nie mają wpływu na wysokość składki za AC.

- Po uszkodzeniu auta na dziurawej drodze przydaje się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia opon, które zapewnia organizację i pokrycie kosztów pomocy polegającej na naprawie wykonanej na miejscu zdarzenia lub holowaniu pojazdu do warsztatu. Co ważne, likwidacja szkody z tego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na polisy OC lub AC posiadane w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – tłumaczy Makarczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.