PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrzańscy radni już w reprezentacyjnym gmachu

  • PAP    18 marca 2013 - 15:37
Zabrzańscy radni już w reprezentacyjnym gmachu

Do jednego z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Zabrzu - zbudowanego ponad 100 lat temu gmachu byłej dyrekcji huty Donnersmarcków - wprowadzili się miejscy radni. To jeden z ostatnich etapów trwającego od 2011 r. urządzania tam nowego ratusza.
W poniedziałek nową salę obrad rady miasta oddano oficjalnie do użytku. Poświęcił ją biskup gliwicki Jan Kopiec, a wykład o marketingu przestrzennym wygłosił urodzony w Zabrzu architekt i urbanista, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej prof. Wojciech Bonenberg.

Potem rozpoczęła się inauguracyjna sesja, podczas której radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta prof. Jerzemu Buzkowi.

Choć utrzymany w stylu modernizmu budynek b. dyrekcji huty Donnersmarcków powstał w 1907 r., salę obrad rady miejskiej zaaranżowano w nim współcześnie. Możliwe okazało się odratowanie tylko nielicznych historycznych elementów wystroju. Białe ściany i podwieszany sufit oraz nowy jasny parkiet kontrastują kolorystycznie ze zrekonstruowanymi ciemnymi boazeriami i współczesnymi drewnianymi pulpitami i krzesłami z jasnozielonymi obiciami. Sala wyposażona jest w nagłośnienie, multimedia i klimatyzację. Remont sali kosztował ok. 1,3 mln zł.

Stopniowo remontowane są też inne pomieszczenia budynku. Zabytkowe, zniszczone wnętrza zostały na nowo zaaranżowane, wyposażone w nowe instalacje i odnowione. Udało się zachować część oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej. Resztę rekonstruowano pod nadzorem konserwatora zabytków.

Remont całego gmachu trwa już kilka lat. Najpierw wyczyszczono i odświeżono go z zewnątrz. Od 2010 r. budynek jest podświetlany. Iluminację zaprojektowano tak, by wyeksponować różne płaszczyzny elewacji, zaznaczając m.in. przestrzenie między pilastrami (płaskimi przyściennymi filarami). Oprawę świetlną dostała też charakterystyczna wieżyczka z zegarem.

We wrześniu 2011 r. do gotowej już części wnętrz budynku przeniósł się pierwszy wydział urzędu miasta - zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Również wtedy na drugim piętrze gmachu ruszyło centrum zarządzania kryzysowego i monitoringu, gdzie wspólnie pracują m.in. przedstawiciele służb ratunkowych.

Potem do gmachu wprowadziły się wydziały budżetu i księgowości, skarbnik miasta, główny inżynier miasta, a także pełnomocnik prezydenta ds. inwestorów. Wkrótce przeniosą się tam biuro rady miasta, wydziały promocji i turystyki oraz kontaktów społecznych. Do końca tego roku ma zakończyć się remont pomieszczeń dla prezydenta i wiceprezydentów - będzie to już ostatni etap renowacji.

Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zaznaczyła m.in. że rewitalizacja budynku b. dyrekcji huty jest częścią szerokiego miejskiego programu ochrony zabytków architektury. "W ostatnich latach przeznaczyliśmy prawie 15 mln zł na renowacje zabytkowych budynków stanowiących dziedzictwo miasta. Ratusz to jeden z 64 takich budynków" - wskazała Mańka-Szulik.

Modernistyczny gmach dawnej dyrekcji Huty Donnersmarcków - rodu, który na przełomie XIX i XX wieku zbił majątek na rozwoju przemysłu - powstał w 1907 r. Zaprojektował go Arnold Hartmann, autor m.in. dzisiejszego rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Obiekt zaprojektowano z rozmachem - miał dominować nad hutą, wywoływać wrażenie wielkości i utrwalać poczucie prestiżu. Na frontowej elewacji umieszczono insygnia górnictwa, a portal wejściowy ozdobiony jest figurami cherubinów. Jednym z charakterystycznych elementów budynku jest wieżyczka z zegarem. Budynek przez wiele ostatnich lat niszczał, był zagrożony rozbiórką. Samorząd przejął zabytek w 2005 r. za długi dawnej Huty Zabrze.

Obecnie gmach jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli w mieście. Stoi przy ul. prof. Zbigniewa Religi - nazwanej tak krótko po śmierci tego związanego z Zabrzem wybitnego kardiochirurga. W przyszłości w pobliżu ma stanąć pomnik upamiętniający profesora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.